24-03-2018 - 27-05-2018
Archiwum wystaw

Barbarzyńskie tsunami 24.03-27.05.2018

Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły.

Zamek Lubelski, 24 marca – 27 maja 2018 r.

 

Kanwą wystawy Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Ekspozycja przedstawia te wydarzenia w szerokiej perspektywie – od III do początków VII wieku. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Rzymskiego, przyczyniając się do jego upadku. Niektóre z tych ludów, odnotowywane w antycznych źródłach pisanych, np. Goci czy Wandalowie, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły. Na wystawie znajdą się związane z nimi monety, elementy strojów i ozdoby wykonane ze srebra i złota, a także żelazne uzbrojenie – czyli ponad 500 zabytków odkrytych w Polsce. Wśród nich są zarówno najcenniejsze i najsłynniejsze obiekty wymieniane w podręcznikach, jak i znaleziska z ostatnich lat, niekiedy po raz pierwszy prezentowane w muzeum.

 

Animacja prezentująca miasta, w których odbywa się wystawa

 

Wystawa łączy tradycję z nowoczesnością – główną rolę odgrywają muzealia pokazane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Po raz pierwszy na potrzeby wystawy czasowej zostały użyte witryny transparentne, pełniące rolę przejrzystych monitorów dotykowych.

 

Zdjęcie ekranu monitora dotykowego na wystawie

 

Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Muzeum Lubelskim i dziesięcioma innymi muzeami, do marca 2020 roku zostanie zaprezentowana w dwunastu miastach w Polsce.

 

Mapa Polski z zaznaczonymi 12 miastami, gdzie prezentowana jest wystawa

 

Oprowadzania kuratorskie po wystawie:


w niedziele o godz. 11.00: 8 kwietnia, 15 kwietnia i 22 kwietnia oraz 13 maja i 20 maja.

Wystawie na Zamku Lubelskim towarzyszą wydarzenia specjalne: warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykłady otwarte oraz oprowadzania kuratorskie.

 

Partnerem wystawy jest:

 

Logotyp ELMAX

 

 

Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp