Zachęcamy do zapoznania się z historią i działalnością Działu Edukacji. Podstawowym zamierzeniem w obecnej i przyszłej pracy naszego Działu jest oswajanie najmłodszego pokolenia z muzeum jako miejscem przyjaznym i szczególnie interesującym. Mamy nadzieję wykształcić wielu odbiorców sztuki, stałych bywalców wystaw i galerii, którzy świadomie wpiszą na stałe w swoje życie spotkania ze sztuką.
Muzeum Lubelskie od początku swego istnienia dostrzegało potrzebę nauczania o przeszłości kraju i regionu oraz krzewienia zamiłowania do sztuk pięknych. Według statutu Towarzystwa pod nazwą Muzeum Lubelskie z 1914 roku do najważniejszych form działania, obok gromadzenia zbiorów i urządzania pracowni naukowych, należało organizowanie kursów rysunku, odbywanie odczytów i wykładów, prowadzenie wielu form popularyzacji sztuki.
Nasz dział co roku uczestniczy w Nocy Muzeów, Nocy Kultury oraz Lubelskim Festiwalu Nauki, przygotowując nowe tematy zajęć warsztatowych, m.in. Królowie na zamku, Jak budowano twierdze rycerskie i zamki królewskie, W krainie jedwabiu. Bierzemy udział w programach edukacyjnych tworzonych z innymi podmiotami, np. z NBP (konkurs na kronikę Lublina w 600 rocznicę urodzin Jana Długosza), a w przygotowaniu jest program zatytułowany: „Muzyka i obraz przez wieki”. Zajęcia i programy dostosowujemy także do osób niepełnosprawnych, szczególnie dzieci i młodzieży niewidzącej i niesłyszącej. Muzeum jest szeroko otwarte dla młodych podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych i opiekuńczych. Prowadzimy zajęcia w ramach akcji organizowanych w czasie ferii zimowych i wakacji letnich – głównie dla dzieci pozostających w tym czasie w domu.