07-09-2016 - 07-09-2016
Archiwum wydarzeń

“Jest nas 22, albo jak zostać hypnotyzerem” 7.09.2016

7.09.2016

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

 

Zdjęcie mężczyzny w czerwonej koszuli z wyciągniętymi do góry rękami, ma doklejone czarne brwi, wąsy i brodę.

 

Serdecznie zapraszamy na spektakl “Jest nas 22, albo jak zostać hypnotyzerem”, który odbędzie się 7 września 2016 r. (środa)
o godzinie 19.00 w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza.
Szczegółowe informacje przesyłamy w załączniku.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację.
tel. (81) 532 -⁠ 30 -⁠ 91

 

Spektakl Jest nas 22, albo jak zostać hypnotyzerem jest zderzeniem słowa i obrazu. To interaktywna instalacja teatralna, którą po części zwiedza się jak wystawę, po części uczestniczy w niej na zasadach przyjętych w teatrze. Umieszczona w przestrzeni kamienicy Riabininów przy ulicy Złotej 3 – siedzibie Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza otwiera i anektuje niedostępne na co dzień dla zwiedzających wystawy zakamarki budynku. Twórcy spektaklu postanowili przywołać klimat przedwojennego Lublina, z jego bogatym życiem literackim. Jednocześnie akcentują nastrój tajemnicy i cień grozy wiszący nad pokoleniem, którego dorastanie przypadło na lata Wielkiej Wojny 1914-1918, a dojrzałość naznaczona została nieuchronnością nadciągającej katastrofy II wojny światowej. Te doświadczenia i przeczucia w połączeniu z wielkim kryzysem stały się źródłem swoiście pojętego dekadentyzmu. W obliczu wszechobecnej śmierci wzrastało zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi przy jednoczesnym odczłowieczaniu rzeczywistości wynikającym z narastającego od końca XIX wieku kultu maszyny.

W reakcji na te procesy młodzi często uciekali w niewyszukane rozrywki, bawili się do utraty tchu w nocnych klubach, kabaretach, burleskach. W kawiarnianym życiu literackim głębokie przemyślenia filozoficzne łączyły się z libacjami alkoholowymi, a nad wszystkim unosił się duch europejskich awangard. Jednocześnie spektakl opowiada o obsesji Czechowicza i jego przyjaciół wyszukiwania kolejnych pseudonimów, tworzenia wielokrotnych osobowości, życia tak intensywnego, że obdzielić nim można byłoby kilka charakterów. Podstawą scenariusza są teksty członków lubelskiej grupy poetyckiej „Reflektor” – Wacława Gralewskiego, Konrada Bielskiego i Józefa Czechowicza pochodzące z lat 20-tych minionego wieku.

 

 

Wykorzystane utwory:

Dr Rafael Mabuze [Wacław Gralewski], Jak zostać hypnotyzerem?, Lublin 1925.

Konrad Bielski, Oda do alkoholu

Józef Czechowicz, Inwokacja, We czterech, Front, Śmierć

 

 

Obraz: Ludomir Franczak

Słowo: Mateusz Nowak

Współpraca: Jarosław Cymerman, Magdalena Franczak, Grażyna Matyszkiewicz

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp