15-02-2021 - 05-03-2021
Archiwum wydarzeń

Konkurs #wobecKolekcji 15.02-5.03.2021

Zapraszamy do udziału w konkursie! Zgłoszenia można przesyłać od 15 lutego do 5 marca 2021 roku.

 

Grafika z napisem: konkurs, #wobecKolekcji, #czekamynaWas. Granatowe tło z fragmentem logo Muzeum, z prawej strony fragment ramy obrazu.

 

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie Muzeum Narodowego w Lublinie! Już wkrótce zaprosimy Was do zwiedzania nowo zaaranżowanych wystaw, które pozwolą Wam poznać nasze muzealne zbiory i kolekcje z nieznanej dotychczas strony! Jesteśmy ciekawi, czy Wy także zbieracie jakieś przedmioty?

Być może jesteś kolekcjonerem i posiadasz własną kolekcję? Może podróżując, w różnych zakątkach świata wyszukujesz pocztówki, magnesy lub ciekawe bilety? Albo wręcz przeciwnie, Twoim miejscem na ziemi jest dom i pasjonują Cię kwiaty, a Twoja kolekcja to kaktusy, storczyki i paprocie? Zbierasz obrazy, plakaty, grafiki, ekslibrisy, filiżanki, książki, znaczki, komiksy, płyty lub maskotki? Weź udział w naszym konkursie!

Kolekcja rozumiana jest jako zbiór przedmiotów jednego rodzaju, gromadzonych ze względu na ich wartość artystyczną, naukową, historyczną, albo po prostu ze względów osobistych.

 

Aby wziąć udział w konkursie należy:

1. Zrobić zdjęcie swojej kolekcji

2. Napisać o niej kilka słów (do 100 wyrazów)

3. Zdjęcie + krótki opis + hasztag #WobecKolekcji udostępnić jako post w wydarzeniu na Facebooku

A jeśli nie korzystasz z Facebooka, aby wziąć udział w konkursie możesz:

1. Zrobić zdjęcie swojej kolekcji

2. Napisać kilka słów o niej (do 100 wyrazów)

3. Zdjęcie + krótki opis przesłać e-mailem na adres: konkurs@mnwl.pl

 

Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu: REGULAMIN [Dokument PDF (309 KB)]

 

Autorzy pięciu najciekawszych zgłoszeń otrzymają nagrody, na które składają się: muzealne terminarze oraz dwuosobowe zaproszenia na wystawę wraz z ilustrowanymi przewodnikami, zestawy związane z wystawą “Korespondencje – artysta wobec kolekcji”, jedną z inaugurujących otwarcie muzeum wystaw w nowej Galerii Wystaw Czasowych. Ekspozycja ukazuje kolekcjonerską pasję Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego, która przekłada się na imponujący zbiór dzieł sztuki XX i XXI wieku. Jest punktem wyjścia do przybliżenia idei kolekcjonowania, relacji między kolekcjonerem a obiektem oraz przyjaźni artystycznych, które mogą wpływać na kształt zbiorów.

Konkurs realizowany w ramach promocji projektu „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”. Projekt był realizowany ze współfinansowaniem Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Dzięki zrealizowanej w ramach projektu przebudowy, pracom konserwatorskim i zakupie nowego wyposażenia muzeum zyskało gruntownie zmodernizowane lub całkiem nowe przestrzenie ekspozycyjne. Powstały nowe lub zostały kompleksowo zmodernizowane wystawy: Trybunał Koronny w Lublinie, Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku, Grupa „Zamek” i Awangarda, Galeria Malarstwa Cerkiewnego, Galeria Malarstwa Europejskiego i Sztuki Zdobniczej od XVI do XX wieku, Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne, Galeria im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego.

 

Grafika z napisem: Wyniki konkursu #wobecKolekcji. Granatowe tło, z lewej strony fragment logo Muzeum, z prawej fragmenty zdjęć zwycięskich kolekcji

 


Dziękujemy za wszystkie przesłane zgłoszenia! Komisja konkursowa wyłoniła pięciu laureatów:


1. Magdalena Anna Kowalska-Cichy (kolekcja wszystkiego, co wiąże się z czarownicami i procesami o czary)
2. Kinga Rudzka (kolekcja pudełek z zapałkami z całego świata)
3. Agnieszka Sulimierska (kolekcja modeli czołgów, pojazdów wojskowych i figurek żołnierzy z okresu II wojny światowej)
4. Grzegorz Winnicki (kolekcja krajowych i zagranicznych biletów komunikacji miejskiej)
5. Magdalena Piasecka (kolekcja pocztówek i widokówek z całego świata)
Dodatkowo panu Leszkowi Wawiórce, tacie siedmioletniego Mikołaja – młodego kolekcjonera figurek, przyznajemy nagrodę specjalną.

 

Pasek z logo: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp