22-11-2014 - 22-11-2014
Archiwum wydarzeń

Wieczór autorski ANTONIEGO KROHA 22.11.2014

22 listopada 2014 roku (sobota), godzina 17.00, Dworek Wincentego Pola

 

Zapraszamy na wieczór autorski ANTONIEGO KROHA i promocję jego najnowszych książek:

Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa!

oraz

Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie.

 

ANTONI KROH urodził się w 1942 r. w Warszawie. Kilka lat dzieciństwa spędził w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie w 1955 r. ukończył szkołę podstawową. W latach 1967–1970, zaraz po studiach, pracował w dziale etnograficznym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, później w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Jest etnografem, historykiem kultury, pisarzem, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, miłośnikiem i znawcą Tatr i góralszczyzny, przewodnikiem tatrzańskim. Był współtwórcą kilku dużych wystaw muzealnych, m.in.: „Łemkowie”, „Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś” czy „Spisz”. Organizował karpackie konkursy sztuki ludowej. Wykładał w Collegium Civitas w Warszawie. Współpracował z kwartalnikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”. Opublikował m.in. studium etnograficzne Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich. Jest autorem licznych książek, m.in.: O Szwejku i o nas (1992), Sklep potrzeb kulturalnych (1999), Tatry i Podhale (2002), Starorzecza (2010), Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie (2013) i Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa! (2014).

 

Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie to poprawione, uaktualnione i wzbogacone wydanie bestsellerowej książki sprzed kilkunastu lat. Zawiera wspomnienia autora z dzieciństwa spędzonego w Bukowinie Tatrzańskiej, a zarazem jest etnograficzną gawędą o kulturze i mentalności góralskiej, demitologizującą wiele powszechnie ugruntowanych przekonań na temat góralszczyzny. To spojrzenie na Podhale pełne refleksji, miłości, ale i ironii. W kolejnej edycji książki odnotowane zostały m.in. interesujące zjawiska ostatnich dziesięcioleci i nowe zagrożenia, które jeszcze wymykają się badaniom naukowym, będąc wciąż przedmiotem mitów i stereotypów. Osobny rozdział poświęcił autor Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem.

Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa! – dzieje polskiej sztuki ludowej opowiedziane przez wybitnego etnografa, zbieracza i znawcę twórczości artystów chłopskich, wnikliwego obserwatora ewolucji polskich gustów artystycznych, pisarza. Barwnie zostały przedstawione sylwetki twórców, a także mecenasów, kolekcjonerów i pasjonatów. Książka pozwala zrozumieć fenomen, jakim było powszechne zainteresowanie, promowanie i kupowanie wytworów ludowego rzemiosła. Pełna humoru, ale i goryczy relacja dla jednych będzie dokumentem historycznym, innym przypomni ich zainteresowania. To lektura o czasach niedawnych, a bezpowrotnie minionych.

 

Okładka książki Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie
Okładka książki Wesołego Alleluja, Polsko Ludowa!

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp