04-01-2021 - 15-01-2021
Archiwum wydarzeń

Ferie na Zamku 4.01-15.01.2021

Zapraszamy do wspólnej zabawy w czasie ferii zimowych.


Ferie na Zamku Lubelskim (4.01-15.01.2021)
Pierwszy tydzień ferii upłynie nam na zabawach tanecznych. Wszak po Bożym Narodzeniu nastaje długo wyczekiwany okres zimowych balów i maskarad, czyli czas karnawału. Wraz z Zespołem Tańca Dawnego Belriguardo nauczymy się podstawowych kroków czterech tańców dworskich. Wykonamy również maski karnawałowe, aby na domowym balu olśnić zaproszonych gości.
W drugim tygodniu będzie bardziej różnorodnie. Zaczniemy od zrobienia lalek i motanek, rozwiążemy ciekawe zadania i zagadki przygotowane przez edukatorów, a także przeniesiemy się w czasie do wczesnego średniowiecza, by poznać historię pewnego zabytku… A to wszystko filmowo i komiksowo!

4 stycznia 2021
Tańce dworskie – Allemande
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. Na początek poznamy niemiecką allemande.

5 stycznia 2021
Tańce dworskie – Pawana
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. W tym filmie zagości paradna pawana, w której należy kroczyć dumnie i dostojnie jak paw.

6 stycznia 2021
Tańce dworskie – Galiarda
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. Tym razem przed nami skoczna galiarda.

7 stycznia 2021
Tańce dworskie – Branle
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. W ostatnim filmie nauczymy się korowodowego branle’a.

8 stycznia 2021
Maskarada
Wszyscy mamy już dosyć ciągłego zakrywania ust i nosa. Jednak karnawał to czas, kiedy oprócz maseczek możemy założyć także kolorowe, brokatowe maski! Na podstawie przygotowanych szablonów wspólnie wykonamy najpiękniejsze przykrycia twarzy, w których nikt nas nie rozpozna.

 

Grafika przedstawiająca włąsnoręcznie wykonane maski karnawałowe z napisem u góry: Stwórz z nami własne maski karnawałowe! Szablony do pobrania na stronie www,mnwl.pl, na dole napis: Ferie na Zamku

Maski – instruktaż do pobrania  [Dokument PDF (4,7 MB)]

Maski – szablony do pobrania  [Dokument PDF (760 KB)]

11 stycznia 2021
Motamy i składamy. Lalki!
Kiedy nie możemy wyjść z domu, by pobawić się z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki, zawsze pozostaje nam zabawa lalkami! Czy wiecie, jak wyglądały dawne lalki, kiedy jeszcze nie było można kupić ich w sklepie? Z czego je wykonywano i w jaki sposób? Wszystkiego dowiecie się w tym filmie, a na podstawie instruktażu stworzycie własne lalki lub motanki.

12 stycznia 2021
Muzealne zagadki
Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych w postaci kart pracy do rozwiązania w domowym zaciszu. Poznamy m.in. historię i zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie, a także odkryjemy tajemnice światła w obrazach.

 

Karta pracy z trzema pytaniami związanymi z Muzeum Narodowym w Lublinie.

Karta pracy | Muzeum Narodowe w Lublinie [Dokument PDF (7,2 MB)]

Odpowiedzi | Muzeum Narodowe w Lublinie  [Dokument PDF (971 KB)]

 

Karta pracy - Światło w obrazach; Problematyka światła w wybranych obrazach Galerii Malarstwa Polskiego

Karta pracy | Światło w obrazach  [Dokument PDF (6,8 MB]

Odpowiedzi | Światło w obrazach  [Dokument PDF (608 KB)]

13 stycznia 2021
Poznajemy Muzeum – Przygoda z archeologią
Czy archeolodzy poszukują skarbów lub kości mamutów? Co to są źródła archeologiczne i gdzie je znaleźć? Czym jest fibula, a czym lunula? Na te i wiele innych pytań odpowiemy rozwiązując zadania w zeszycie edukacyjnym z cyklu „Poznajemy Muzeum”, który tym razem poświęcony jest archeologii – jednej z bardziej fascynujących dziedzin nauki.

 

Okładka zeszytu edukacyjnego z cyklu Poznajemy Muzeum - przygoda z archeologią. Dwie postaci ludzkie przypominające figurki z gliny przedstawione w formie rysunkowej na szarym tle.

Zeszyt edukacyjny z cyklu Poznajemy Muzeum – Przygoda z archeologią do pobrania [Dokument PDF (27,1 MB)]

14 stycznia 2021
Historia pewnego zabytku – premiera filmu
Wspólnie z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej zapraszamy w filmową podróż na wschodnie rubieże Państwa Piastów. Razem z naszym głównym bohaterem zajrzymy do słowiańskiej wioski w okolicach grodu Wołyń, by nabyć odpowiednią broń, niezbędną w późniejszej walce o Grody Czerwieńskie. Jaki będzie rezultat stoczonej bitwy? I jakie będą losy naszego wojownika? Filmowa opowieść przyniesie odpowiedzi na wszystkie pytania, a zrekonstruowane stroje i realistyczne sceny sprawią, że przeniesiemy się o tysiąc lat wstecz.

15 stycznia 2021
Historia pewnego zabytku – premiera komiksu
Znów wyruszamy w podróż na Grody Czerwieńskie z naszym dzielnym wojem, jednak tym razem – w wersji rysunkowej. Będzie to nie lada gratka dla fanów komiksów! Tych, co zamiast filmów wolą obrazkowe historie z dymkami, zapraszamy do czytania opowieści, którą zilustrował Jakub Kijuc.

Komiks “Historia pewnego zabytku” do pobrania [Dokument PDF (191 MB)]

 

Do udziału w warsztatach zaprasza również Muzeum Bolesława Prusa!

Warsztaty on-line zorganizowane przez Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie będą okazją do tego, abyś dobrze się bawił podczas feryjnego odpoczynku. Obudzą Twoją kreatywność i ciekawość świata. Zapisy na bezpłatne zajęcia przyjmujemy już teraz, a chęć wzięcia udziału rosimy zgłaszać na adres mailowy: prus@mnwl.pl podając w treści maila tytuł warsztatu oraz imię, nazwisko i wiek uczestnika zajęć. W mailu zwrotnym wyślemy link do zalogowania się na warsztaty. Będzie twórczo, kreatywnie i ciekawie – mamy nadzieję, że też dzięki Wam! Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się poniżej. Zapraszamy!

11.01.2021, godz. 11.00
Maszyna do pisania, czyli o jednym z cudów epoki, w której nie wierzono w cuda – pytanie do eksponatu muzealnego
Dzieci 7-10 lat
Limit miejsc: 12

Wyobraź sobie, że wchodzisz do świata, w którym nic nie jest przypadkowe. Każdy przedmiot opowiada swoją historię, a ich zbiór składa się na jedną, niesamowitą opowieść… o ważnym człowieku, o interesującym wydarzeniu, o niezwykłym problemie. Właśnie znaleźliście się w muzeum!
Podczas naszych warsztatów chcemy Wam pokazać, w jaki sposób przedmioty opowiadają swoje historie. Dlaczego znalazły się na wystawie? Kto się nimi opiekuje? Co najbardziej lubią? Do czego kiedyś służyły? W każdym przedmiocie kryje się fascynująca historia. Odkryj ją razem z nami!


13.01.2021, godz. 11.00
Stanisław i Izabela w gabinecie psychoanalityka – bohaterowie Lalki wczoraj i dziś.
Młodzież 17-19 lat
Limit miejsc: 16

Propozycja dla licealistów, którzy chcą w niekonwencjonalny sposób dyskutować o jednej z najważniejszych polskich powieści, do dziś chętnie czytanej na całym świecie. Podczas zajęć będziemy ćwiczyć umiejętność analizy tekstów kultury, konieczną do zdania matury z języka polskiego. Sama Lalka – przypomnijmy – znajduje się na liście lektur obowiązkowych. Stanisław i Izabela jako bohaterowie tak intrygujący, że pamięć o nich zabierzecie ze sobą w dorosłość? Przekonajcie się, czy to możliwe J.


14.01.2021, godz. 11.00
Razem zbudujemy jeszcze piękniejszy kraj. Literackie przechadzki z Antkiem i Anielką
Dzieci 11-15 lat
Limit miejsc: 12

Poznacie dwoje bohaterów utworów Bolesława Prusa: Antka i Anielkę. Dowiecie się, jakie mieli zalety, zdolności, jakie były ich pasje. Razem zastanowimy się, co dobrego mogli zrobić dla innych ludzi. Utrwalicie sobie też, jaka jest różnica pomiędzy nowelą, opowiadaniem i powieścią. Ale przede wszystkim zastanowimy się, w jaki sposób Wasze talenty mogą upiększyć życie innych. Bolesław Prus, pisarz żyjący w XIX wieku, nie krył swojego zachwytu wynalazkiem, jakim był rower (w jego czasach zwany welocypedem) i miał nadzieję, że taki środek lokomocji będzie miała każda polska rodzina. Gdy dowiedział się, że skonstruowano telefon, zamarzył o urządzeniu, które będzie przenosiło na odległość nie tylko dźwięk, ale i obraz. Czy kojarzycie taki sprzęt w Waszym domu? Te wszystkie rzeczy zaprojektowali dla Was ludzie pełni pasji, zdolni i pracowici – czyli tacy, jak Wy. Właśnie takimi chcemy Was zobaczyć podczas naszych warsztatów!

15.01.2021, godz. 11.00
Dlaczego Bolesław Prus bał się wyjrzeć przez okno? Pisarz jakiego nie znacie
Młodzież 15-19 lat.
Limit miejsc: 16

Przystąpcie do projektu „Awantury Bolesława Prusa”. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapiszcie się na nasze zajęcia. Poznajcie niesamowite życie autora „Laki” – zobaczcie też dzieła autora w nowym świetle. Bolesław Prus był Waszym rówieśnikiem, gdy uciekł ze szkoły, aby stać się młodym żołnierzem. W życiu pisarza nie brakowało trudnych zakrętów, ale i zabawnych, serdecznych sytuacji.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp