27-11-2015 - 27-11-2015
Archiwum wydarzeń

Hungarian FolkEmbassy 27.11.2015

27 listopada 2015 r. o godz. 18.00 na Zamku Lubelskim odbył się koncert Báthory – Bem – Balatonboglár opowieść muzyką ludową o przyjaźni polsko-węgierskiej.

 

Misją powstałego na wiosnę 2013 r. zespołu Hungarian FolkEmbassy (Węgierska Ambasada Muzyki Ludowej), w skład którego wchodzą młodzi, ale niezwykle doświadczeni muzycy, jest rozpowszechnianie na Węgrzech i poza ich granicami muzyki ludowej i autentycznej kultury mieszkańców Basenu Karpat. Ten ponadczasowy priorytet zaowocuje mającą się ukazać wiosną 2016 r. płytą pt. „Báthory – Bem – Balatonboglár”, poświęconą historycznym związkom i przyjaźni polsko-węgierskiej.
Artyści łączą kluczowe dla przyjaźni dwóch narodów postaci, miejscowości i fakty historyczne z węgierskimi melodiami. Na płycie ukażą się również polskie piosenki.

Odniesienia do Stefana Batorego, Józefa Bema i Balatonboglár w przygotowanym materiale muzycznym:
– w kontekście Stefana Batorego zabrzmią inspirowane sztuką renesansu pieśni węgierskie;
– w związku z postacią Józefa Bema na płycie usłyszymy melodie z tych regionów, przez które prowadził szlak bojowy walk niepodległościowych 1848-1849, przede wszystkim pieśni żołnierskie i tańce werbunk. Następnie przy dźwiękach pieśni żałobnej z regionu Kalotaszeg odczytane zostaną wybrane nazwiska z liczącego cztery tysiące żołnierzy Legionu Polskiego z podaniem daty i miejsca ich urodzenia;
– Balatonboglár odegrało doniosłą rolę w historii polskiego uchodźctwa w okresie drugiej wojny światowej. W miejscowości tej funkcjonowało unikalne polskie gimnazjum. Tutaj też Polacy obchodzili święta Bożego Narodzenia, do których nawiązują przedstawione na płycie nastrojowe polskie kolędy i polskie pieśni żołnierskie wykonywane na węgierskich instrumentach. W tym bloku muzycznym zabrzmią również melodie na flecie długim z regionu Somogy.
Nad stroną merytoryczną z punktu widzenia historycznego czuwał prof. István Kovács, polonista, były Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

Muzycy Hungarian FolkEmbassy:
Mihály Rosonczy-Kovács – lider zespołu, drugie skrzypce; laureat nagrody Junior Príma (2013), znalazł się wśród 50 utalentowanych młodych (2013), w 2012 r. pod jego redakcją ukazał się zbiór węgierskich pieśni ludowych pt. „Felsütött a nap az égre” („Słońce świeci wysoko”), z rekomendacją Márty Sebestyén
András Soós – pierwsze skrzypce; laureat Ogólnokrajowego Konkursu Pierwszych Skrzypiec (2009), laureat nagrody Junior Príma (2011)
Luca Hegedűs – cymbały, kontra
Tamás Orsós – altówka
Tamás Király – kontrabas
Milán Hetényi– wokal, laureat Nagrody Młodego Mistrza Sztuk Ludowych, solista Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego.

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp