01-05-2019 - 30-04-2020
Archiwum wystaw

Jeden wiek – wiele dróg 1.05.2019-30.04.2020

Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, Chełm, ul. Lubelska 55, 1 maja 2019 – 30 kwietnia 2020.

 

Obraz w poziomie, w drewnianej ramie;  pejzaż górski, w centrum kilka białych domów, z lewej strony na pierwszym planie wysokie drzewo, pod nim widoczne dwie niewielkie postaci ludzkie, jedna na koniu.
Roman Kramsztyk, Pejzaż górski, ok. 1918-25,olej, płótno, zbiory Muzeum Lubelskiego w Lublinie

 

Prezentowany zespół prac ze zbiorów Muzeum Lubelskiego pokazuje wybrane zjawiska w malarstwie i rzeźbie polskiej XX wieku. Ukazuje dynamikę przemian, odmienność poszukiwań artystycznych, zróżnicowane odniesienia do tradycji i współczesności. W ramach ekspozycji pokazujemy prace artystów związanych z międzywojennymi ugrupowaniami artystycznymi, takimi jak Formiści, Rytm, Bractwo św. Łukasza, Komitet Paryski, a także dzieła reprezentujące powojenną twórczość związaną z szerokim nurtem nowoczesności, sztuką metaforyczną i abstrakcyjną. Wystawa akcentując rytm przemian w sztuce XX wieku, zwraca jednocześnie uwagę na pojedyncze, oryginalne prace wybitnych artystów – Wacława Borowskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Zbigniewa Dłubaka, Romana Kramsztyka, Henryka Kuny, Tadeusza Makowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Barbary Zbrożyny, i wielu innych. Tworzą one zmienne konstelacje wobec nurtów, kierunków, przemian w sztuce XX wieku. Patrząc zatem przez pryzmat historii sztuki, staramy się uchwycić odrębność i wyjątkowość prezentowanych dzieł.

Kuratorzy wystawy: Bożena Kasperowicz, Marcin Lachowski, Łukasz Wiącek

 

 

Obraz abstrakcyjny; w centrum koło podzielone na różnokolorowe, równe części (6), górna część obrazu biała, z szarym półkolem, na którym znajduje się centralne koło, dolna część czarna.
Jan Pamuła, Układ z czernią, 1976, akryl, płótno, zbiory Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp