08-04-2014 - 31-05-2014
Archiwum wystaw

Karolina Lanckorońska Droga do KL Ravensbrück 8.04.2014

Zapraszamy na otwarcie wystawy “Karolina Lanckorońska. Droga do KL Ravensbrück”

 

Fragment materiału z numerem 16076

Muzeum Lubelskie w Lublinie
Oddział Martyrologii „Pod Zegarem”

zaprasza na otwarcie wystawy

Karolina Lanckorońska
Droga do KL Ravensbrück

8 kwietnia 2014 roku (wtorek), godz. 12.00
sale wystawowe Zamku Lubelskiego
Lublin, ul. Zamkowa 9

 

Wystawa dedykowana jest wybitnej Polce Karolinie Lanckorońskiej. Z bogatego życiorysu i wielkich zasług dla ojczyzny, nauki i kultury europejskiej autorka wystawy wybrała część życia bohaterki, kiedy ta działała w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego i przebywała w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Karoliny Lanckorońskiej pisanych na emigracji, bezpośrednio po zwolnieniu jej z obozu Ravensbrück. Wspomnienia miały być wydane w Polsce po śmierci autorki. Profesor Karolina Lanckorońska, za namową profesora Lecha Kalinowskiego, w 2000 roku podjęła decyzję o wydaniu książki Wspomnienia wojenne 22 IX 1939– 5 IV 1945 (Znak, Kraków 2001). We wstępie Lech Kalinowski i Elżbieta Orman napisali: „Fundamentalna działalność Karli Lanckorońskiej polegała, i nadal polega, na wspieraniu życia naukowego, nieustannym czuwaniu, by nauka i kultura polska pozostawały w orbicie kultury europejskiej i światowej”.

Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie wyjątkowe są osobiste pamiątki obozowe: kubek oraz trzy miniaturki wyrzeźbione przez utalentowane plastycznie więźniarki, do których należały Joanna Szydłowska i Zofia Pociłowska z transportu lubelskiego. Pośród dokumentów pokazano m.in. list Heinricha Himmlera do Carla Burckhardta, napisany w trzy miesiące po aresztowaniu Karoliny Lanckorońskiej, pismo gen. Władysława Andersa, w którym wydaje on porucznik Lanckorońskiej rozkaz rozpoczęcia rozmów w sprawie umożliwienia żołnierzom 2. Korpusu studiowania na włoskich uczelniach, oraz list Prezydenta RP Lecha Wałęsy z 7 listopada 1994 roku ze słowami podziękowania za hojny dar arcydzieł sztuki. Obok wielu fotografii rodzinnych na wystawie pokazano obrazy, które znajdowały się w rzymskim mieszkaniu do końca życia Karoliny Lanckorońskiej: dwa pejzaże neapolitańskie z przełomu XVII i XVIII wieku oraz Rodzinę na osiołku z XIX wieku.

Za liczne zasługi Karolina Lanckorońska została wyróżniona przez wiele uniwersytetów tytułem doktora honoris causa oraz uhonorowana orderami i odznaczeniami: Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Kombatanckim Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, Krzyżem Komandorskim Rycerskiego Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego. Zgromadzone na wystawie osobiste pamiątki i dokumenty pozwolą przybliżyć postać Karoliny Lanckorońskiej nie tylko młodemu pokoleniu Polaków. Ekspozycja została uzupełniona o fotografie, pamiątki obozowe i wypowiedzi koleżanek obozowych, m.in. z transportu lubelskiego: Wandy Wojtasik-Półtawskiej, Stanisławy Śledziejowskiej- Osiczko, Zofii Pociłowskiej, Kamilli Janowicz-Sycz oraz córki Joanny Szydłowskiej – Krystyny Mrugalskiej.

Wystawa wpisuje się w realizację uchwały Senatu RP z 30 marca 2011 roku ustanawiającej kwiecień miesiącem pamięci o KL Ravensbrück. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przypomniał: „[…] w KL Ravensbrück osadzono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęły 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na około 40 tysięcy. […] Szczególnie istotne jest podkreślenie tego, o czym zdaje się zapominać nie tylko polska, ale i międzynarodowa opinia publiczna: w KL Ravensbruck największą grupę etniczną stanowiły Polki i niemal wyłącznie na nich wykonywane były eksperymenty pseudomedyczne. […] Powinnością naszą jest upamiętnianie ofiar znanych i nieznanych, i zapewnienie należnego im miejsca w historii, podkreślając ich patriotyzm, bohaterską walkę o zachowanie człowieczeństwa w skrajnie trudnych warunkach”.

Pobierz

 

Otwarcie wystawy

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp