Wyszukiwarka

Wyświetl:

Pol, Juliusz (1878-1921) (autor listu), List do Aleksandry Roman


Wysokość: 14,5 cm, Szerokość: 22,4 cm





MPol/80/ML
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Literackie, filia - Muzeum Dworek Wincentego Pola, ul. Kalinowszczyzna 13, Lublin

Nota popularyzatorska

Autograf list z 6 kwietnia 1916 roku – pisanego z Krakowa przez Juliusza Pola (1878–1921) do zamieszkałej w Lublinie Aleksandry Lipińskiej, a właściwie Aleksandry z Lipińskich Romanowej, na co wskazuje treść listu, w którym autor wspomina o synach adresatki – znajduje się w zbiorach Muzeum Wincentego Pola w Lublinie. Jest odpowiedzią J. Pola, wnuka poety, artysty malarza, absolwenta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, ucznia Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Jana Stanisławskiego i Stefana Kamockiego, członka Związku Powszechnego Artystów Polskich, na list ciotecznej siostry, zamężnej z Aleksandrem Romanem. Pisany był w trudnych okolicznościach, w czasie I wojny światowej. Składa się z czterech kart, ośmiu stron, zapisanych na czystym papierze czytelnym, pochyłym pismem.

Aleksandra z domu Lipińska Romanowa gromadziła materiały do drzewa genealogicznego rodzin Longchamps i Polów, i w sprawie ustalenia faktów do „rodowodu obu rodzin” zwróciła się do ciotecznego brata. W odpowiedzi Julek podał znane mu informacje dotyczące powiązań obydwu familii i zobowiązał się do uzyskania większej ilości danych – z dokładnymi datami – od Heleny Estreicherowej z domu Longchamps, z którą zamierzał spotkać się w Krakowie. Zwierzał się również z problemów zdrowotnych, trudnej sytuacji finansowej i sporadycznych jedynie kontaktów z rodzeństwem, Jerzym i Julią.

List Juliusza Pola do Aleksandry Roman to dar Janiny Romanówny Mierzejewskiej (1904–1991), wybitnej polskiej aktorki, wnuczki adresatki.

Grażyna Połuszejko

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp