29-05-2014 - 29-05-2014
Archiwum wydarzeń

Konkurs “Polska Pięknieje” rozstrzygnięty 29.05.2014

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w VII. edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje organizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w kategorii zabytek wygrał projekt realizowany przez Muzeum Lubelskie w Lublinie pod tytułem “Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina – Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy wzgórza zamkowego oraz Bramy Krakowskiej”.

 

Logotyp Polska pięknieje

Podczas uroczystej gali w dniu 29 maja 2014 r. nagrody zwycięzcom wręczyła wicepremier pani Elżbieta Bieńkowska.

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich, dotyczących rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 273 przedsięwzięcia, spośród których Kapituła Konkursu wskazała 18 projektów nominowanych w siedmiu kategoriach. Następnie wybrała 7 nowych Cudów Funduszy Europejskich. Swojego faworyta wskazali również Internauci.

Więcej o konkursie i nagrodzonych:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/dzialaniapromocyjne/Strony/Polska_pieknieje.aspx

http://polskapieknieje.gov.pl/opis-konkursu

Muzeum Lubelskie od wielu lat pozyskuje środki z Unii Europejskiej na konserwację, remonty i modernizację swoich zabytkowych siedzib.

W latach 1995-1997 Muzeum pozyskało środki unijne w ramach projektów pilotażowych. Umożliwiły one zakończenie prac konserwatorskich w Kaplicy Trójcy Świętej i udostępnienie tego unikatowego zabytku dla zwiedzających.

W latach 2006-2008 w zabytkowej zabudowie wzgórza zamkowego, w skład której wchodzi Kaplica Trójcy Świętej, przeprowadzone zostały gruntowne prace remontowe, modernizacyjne i konserwatorskie oraz zabezpieczenia konstrukcyjne w partii fundamentów. Prace sfinansowane zostały ze środków unijnych i wkładu własnego Województwa Lubelskiego w ramach ZPORR. Ogólny koszt realizacji projektu wyniósł 10.000.000 zł. Za realizację projektu Muzeum wyróżnione zostało nominacją w II. Edycji Konkursu „Polska Pięknieje” w 2009 roku.

W połowie 2010 roku rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu unijnego „Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina – Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy wzgórza zamkowego oraz Bramy Krakowskiej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Termin zakończenia projektu – 31. lipca 2013 r., jego wartość – 13.170.000 zł.

Realizowany projekt to drugi etap największych w historii Muzeum Lubelskiego kompleksowych prac budowlanych, remontowych, konserwatorskich, modernizacyjnych oraz adaptacyjnych dla potrzeb działalności muzealnej i dla podniesienia standardów obsługi zwiedzających.

Prace objęły historyczną zabudowę wzgórza zamkowego wraz z Kaplicą Trójcy Świętej oraz zabytkową Bramę Krakowską. Przy realizacji projektu zastosowano najnowsze technologie budowlane i konserwatorskie.

Zakres prac w ramach projektu:

  • Kompleksowe prace konserwatorskie i zabezpieczające przy elewacji dachu Kaplicy Trójcy Świętej, Bramy Krakowskiej i romańskiej wieży zamkowej.
  • Wzmocnienie podłoża gruntowego pod fundamentami skrzydła północnego Zamku Lubelskiego
  • Modernizacja i nowoczesne wyposażenie magazynów zbiorów sztuki, zabytków archeologicznych oraz biblioteki muzealnej
  • Wymiana systemu klimatyzacji w Kaplicy Trójcy Świętej
  • Internetowa i multimedialna obsługa zwiedzających, indywidualne audioprzewodniki po wystawach
  • Instalacja cyfrowego systemu telewizji dozorowej
  • Nowa aranżacja i modernizacja wystaw stałych z zakresu archeologii, etnografii i sztuki zdobniczej
  • Budowa tarasu widokowego n szczycie wieży zamkowej
  • Adaptacja pomieszczeń na kawiarnię Café Zamek
  • Pełne dostosowanie wnętrz Zamku dla potrzeb osób z dysfunkcjami ruchu (z wyjątkiem wieży zamkowej)
  • Promocja projektu.

Zakończenie trzeciego z kolei projektu unijnego w 2012 r. zapewniło dalsze bezpieczne trwanie najcenniejszych i unikatowych w skali ponadregionalnej zabytków przeszłości, usprawniło przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów muzealnych oraz podniosło znacząco standardy zwiedzania i korzystania z zasobów Muzeum Lubelskiego.

W ogólnopolskim Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2012 organizowanym przez portal historia.org.pl Muzeum Lubelskie w Lublinie znalazło się wśród finalistów za zakończenie remontu w ramach projektu „Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina – Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy wzgórza zamkowego oraz Bramy Krakowskiej”.

W 2013 roku spośród ponad 40 zabytków zgłoszonych w plebiscycie organizowanym przez Kurier Lubelski na najbardziej zadbany zabytek Lublina Zamek Lubelski zajął 7, a Brama Krakowska 8 miejsce.

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp