02-06-2018 - 03-06-2018
Archiwum wydarzeń

Noc Kultury 2018 2/3.06.2018

Lublin, 2 / 3 czerwca 2018.

 

Zamek Lubelski oraz Baszta czynne w godz. 19.00 – 24.00 (ostatnie wejście o 23.00).

18.00 – koncert zespołu The Snopkers Ensamble w Kaplicy Trójcy Świętej

Uwaga! Na koncert wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczenia konserwatorskie w wydarzeniu udział wziąć może max. 30 osób.

20.00 – 23.30 – Kaplica Trójcy Świętej – oprowadzania przewodników Muzeum Lubelskiego. Wejścia w grupach do 30 osób, ostatnie wejście o godz. 23.00.

W programie zwiedzanie wystaw stałych muzeum:

Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w.,
Galeria Malarstwa Obcego XVII-XIX w.,
wystawa: Polskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne,
Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w.,
Malarstwo cerkiewne,
wystawa: Śladami przeszłości.
Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej,
Monety i Medale na Ziemiach Polskich X-XX w.,
Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego)

oraz

wystaw czasowych: Czas na Niepodległą
i Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia.

Muzeum Józefa Czechowicza

W programie zwiedzanie wystawy stałej. Muzeum czynne w godz. 18.00–24.00.

Muzeum Historii Miasta Lublina

W programie zwiedzanie wystawy stałej muzeum oraz wystawy czasowej „Akwarelowe przestrzenie”. Muzeum czynne w godz. 18.00–24.00.

Dworek Wincentego Pola

W programie zwiedzanie wystawy stałej muzeum oraz wystawy czasowej „Piękne i użyteczne” prezentującej sztukę zdobniczą ze zbiorów Muzeum Lubelskiego. Muzeum czynne w godz. 18.00–24.00.

 

Sponsorem wydarzenia jest Perła – Browary Lubelskie S.A.

Logotyp Perła

Ponadto w programie Nocy Kultury na wzgórzu zamkowym:

20.00 – dziedziniec Zamku Lubleskiego – Polska to nasz dom

Świetna okazja żeby zobaczyć polskie tańce narodowe, a także zaśpiewać z nami piosenki patriotyczne. Dla Państwa będą przedstawione takie tańce jak Polonez i Krakowiak, a także zorganizowane warsztaty podczas których sami beziecie mogli zanurzyć się w świat polskich tańców. Przyjdź i zatańcz z nami!

22.00 – schody Zamku Lubelskiego – Warstwy

Spektakularne widowisko plenerowe, które skłoni nas do myślenia obrazami. Spektakl, gdzie światło, ciemność i muzyka zagrają główne role. Reżyser po raz kolejny powie nam wiele nie używając słów. Bazując na niedosłowności tego, co nam pokaże, pozostawi pole do odczuć i interpretacji. Odkrywając kolejne warstwy będzie starał się dotrzeć do tego, co mamy ukryte. Reżyser o spektaklu: „Nakładają się jedna na drugą. Zwielokrotnione oddalają nas od siebie. Gubią naszą wrażliwość, szczerość i prawdę. Ukrywamy się za nimi przyjmując postawy, zachowania i gesty potrzebne na daną chwilę. Są wygodne, ale czy autentyczne, mówiące o tym jacy jesteśmy naprawdę. Ta gra iluzji trwa do momentu, aż przeczujemy jej ciężar, fałsz, zgubę. Ta świadomość każe zrzucić z siebie te teatralne warstwy. Odwaga i determinacja są tu pomocne. Proces rozstania się z nałożoną maską nie jest łatwy. Może dlatego jego siła, w konsekwencji skutek, da komfort nie tylko że przynosi ulgę, ale wyznacza cel dalszej podróży w życiu.”

scenariusz, scenografia, reżyseria: Leszek Mądzik,
muzyka: Paweł Odorowicz

23.00 – dziedziniec Zamku Lubelskiego – Niebieski Ptak

Niebieski Ptak widowisko plenerowe Teatru ITP zrealizowane na podstawie ewangelicznej przypowieści o perle, wyreżyserowane przez ks. Mariusza Lacha SDB. Opowiedziana w sposób barwny historia człowieka, poszukującego piękna i ideałów, walczącego z przeciwnościami o realizację swoich marzeń – jest opowieścią o każdym z nas. W widowisku wykorzystywane są różnorodne światła, ruchu, ogień, kolorowe kostiumy, plastyczne konstrukcje, trzymetrowe kukły i taniec ognia, kolorowy dym. Spektakl stricte choreograficzny, brak większego dialogu- nie wymagający znajomości języka polskiego.

Pełen program Nocy Kultury dostępny na stronie: nockultury.pl

 

Plakat Noc Kultury 2018

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp