20-05-2017 - 20-05-2017
Archiwum wydarzeń

Noc Muzeów 2017 20.05.2017

Zapraszamy do udziału w największym muzealnym święcie!

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się 20 maja o godz. 18.00.

 

Zamek Lubelski oraz Baszta otwarte w godz.: 18.00–24.00.

Kaplica Trójcy Świętej – wejścia o każdej pełnej godzinie: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.

 

Grafika z tekstem: Noc Muzeów 20 maja 2017. Różowe tło, puszka zupy Campbells z prawej strony

 

PROGRAM WYDARZEŃ

20.00 – spektakl teatralny Żywe obrazy na 700-lecie Lublina

Zobaczcie, jak wygląda noc w muzeum widzianego oczami stróża nocnego! Tuż po zapadnięciu zmroku zabytkowa przestrzeń dziedzińca Zamku Lubelskiego zostanie rozświetlona wizualizacjami największych dzieł mistrzów malarstwa, które będą ożywiać wykonawcy tańca dawnego!
Podczas widowiska miejsce wyświetlanych przez projektor obrazów, reprezentujących różne style i epoki, m.in. dzieł C. Moneta, E. Muncha, E. Degasa, R. Magritte’a, będą zastępować fotografie tancerek, te z kolei ustąpią miejsca samym tancerkom. Występujący będą prezentować pokazy taneczne nawiązujące klimatem do pokazywanego obrazu, w stylach flamenco i hiszpańskiego tańca dworskiego. Zostaną wykorzystane typowe dla flamenco rekwizyty – kastaniety, bata de cola (suknia z ogonem), chusta, kapelusz, wachlarz. Zobaczymy pokaz takich tańców, jak: guajira, alegria, garotin, buleria, tangos, fandango, rumba, jacaras czy spanioletta.
Spektakl powstał dzięki współpracy Małgorzaty Wojcieszuk i Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” działającego w lubelskim MDK nr 2 z Magdaleną Budyn-Kulik i prowadzoną przez nią grupą tańca flamenco „Flamenco inaczej”.
Czas trwania spektaklu ok. 60 min. (W razie niepogody inscenizacja przeniesie się do galerii Malarstwa Polskiego XVII–XIX w.)

 

WYSTAWY CZASOWE

 

Rysunek puszki Campbell's z zupą pomidorową na różowym tle
  • Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki

Jest to pierwsza w Polsce odsłona prywatnych zbiorów Tadeusza Mysłowskiego liczących blisko 250 prac gromadzonych przez ponad pół wieku. Kolekcja jest świadectwem związków Tadeusza Mysłowskiego z Nowym Jorkiem, gdzie osiadł, i Lublinem, do którego wciąż wraca. Obok wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, takich jak m.in.: J. Berdyszak, H. Berlewi, S. Dróżdż, S. Fijałkowski, J. Gielniak, J. Nowosielski, R. Opałka, J. Pamuła, J. Panek, K. Srzednicki, H. Stażewski, M. Wejman, znajdują się również prace artystów z zagranicy, którzy odegrali ważną rolę w formowaniu osobowości twórczej Kolekcjonera, m.in. P. Mondriana, J. Albersa, J. Johnsa, J. Arpa. Kolekcję zamykają prace wybitnych klasyków XX w.: J. Beuysa, S. Dalego, M. Duchampa, W. Kandinskiego, P. Picassa, A. Warhola. Więcej o wystawie…

Oprowadzania kuratorskie: godz. 18.00 i 19.00.

 

Panorama miasta
  • Lwów w grafice

Na wystawie znajduje się 80 prac graficznych, malarskich i rysunkowych przedstawiających Lwów od 1618 do 1934 r. Twórcami przedstawień są znani malarze i graficy reprezentujący różne szkoły i środowiska europejskie. Są to m.in.: A. Hogenberg, A. Passarotti, A. Lange, F. Perneur, M. B. Stęczyński, K. Auer, T. Rybkowski, A. Pilichowski, S. Tondos. Dzięki nim odbywamy podróż przez wieki, podczas której odkrywamy niezwykłe miejsca Lwowa, część z nich dziś nie istnieje lub zmieniła wygląd. Większość przetrwała, wzbudzając zachwyt różnorodną architekturą wysokiej klasy. Wystawie towarzyszy katalog, który można nabyć w sklepiku muzealnym.

Oprowadzania kuratorskie: godz. 18.00 i 19.00.

 

  • Jerzy Nowosielski w Lublinie

W 1997 r. Jerzy Nowosielski pytany, dlaczego warto odwiedzić Lublin, odpowiedział:

Dlatego, że to jest miasto, w którym podpisano unię polsko-litewską. Miasto, w którym do dziś tkwią echa tamtego ważnego dla kraju wydarzenia. Miasto leżące bliżej Wschodu niż Zachodu. Miasto, w którym odczuwa się klimat Bizancjum. Najkrócej: to jedyne i niepowtarzalne miasto na granicy Bizancjum i Rzymu, które przechowało w sobie elementy struktury polskiego państwa wielonarodowościowego. Bizancjum lubelskie – jeśli można tak umownie i poetycko powiedzieć – jest jakże inne niż Bizancjum rosyjskie. To tu, do Lublina, należy przyjechać, żeby wpatrywać się w dzieło mistrza Andrzeja wykonane w kaplicy zamkowej. Przystanąć, wpatrywać się w anioły, które osiadły sklepienie, i »studiować« ducha tego miasta.

Jednym ze świadectw związków krakowskiego malarza z Lublinem jest powstały w 1989 r. ikonostas do Kaplicy Seminarium Duchownego.

W początkach lat 60. artysta wykonał rysunkowe projekty do niezrealizowanej polichromii dla kościoła akademickiego KUL. Przekazał wówczas uniwersytetowi trzy obrazy – „Chrystus Pantokrator”, „Matka Boża Orantka” oraz „Przemienienie na Górze Tabor”. W zbiorach Muzeum Lubelskiego znajdują się trzy płótna jego autorstwa – „Pływaczka”, „Toaleta” i „Portret męski”.

Z okazji Nocy Muzeów w bezpośrednim sąsiedztwie malowideł Kaplicy Trójcy Świętej Muzeum Lubelskie zaprezentuje obrazy Jerzego Nowosielskiego wypożyczone ze zbiorów muzealnych KUL. Po raz pierwszy publiczność będzie mogła zobaczyć płótno przedstawiające św. Pawła. Płótno należy do wczesnych dzieł Nowosielskiego; powstało prawdopodobnie w 1962 r. – pod taką datą odnotowano je w dokumentacji prac artysty.

Ikony udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum KUL.

 

Abstrakcyjny obraz
  • Tadeusz Kuduk. REMINISCENCJE

Wystawa daje niezwykłą okazję do szerszego wglądu w oryginalne malarstwo Tadeusza Kuduka. Jego twórczość niełatwo jest sklasyfikować i przyporządkować, zarówno pod względem stylu, formy, jak i treści. Artysta od początku podążał własną drogą, a cechą charakterystyczną dla jego malarstwa była i wciąż jest niezwykle wyrafinowana kolorystyka, zawsze finezyjnie przełamana, początkowo oparta na dopełnieniu i przenikaniu się tonów, później na barwnych kontrastach.

Artysta używając typowych dla siebie środków artystycznego wyrazu, opisuje świat w którym jesteśmy i żyjemy. Tworzy zapisy na płótnie i papierze nie publicystycznie, lecz zapraszając widza do odnajdywania swoich doświadczeń. Szanuje widza i jemu zostawia reżyserowanie.

Oprowadzanie kuratorskie: godz. 20.00.

 

Banknot Sto Złotych
  • Polski pieniądz papierowy 1794–1994

 Ekspozycja przybliża 200-letnią historię polskiego pieniądza papierowego, począwszy od jej początków – emisji biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., aż do czasów nam współczesnych – do denominacji w 1995 r.

Oprowadzania kuratorskie: godz. 19.00 i 20.00.

 

  • Od lampy oliwnej po latarkę elektryczną. Czym niegdyś oświetlano wnętrza

Ekspozycja w holu przed Galerią Malarstwa Polskiego XVII–XIX w., przygotowana specjalnie na Noc Muzeów.

 

WARSZTATY

18.00 – terenowa zabawa archeologiczna Odkrywamy archeologiczne zagadki wzgórza zamkowego
Zaprosimy grupę dzieci i młodzieży do wspólnej zabawy w archeologów. Każdy dobry archeolog musi doskonale znać się na mapie i planach. Pokażemy dzieciom, jak posługiwać się mapą w terenie, jak lokalizujemy zabytki, na przykład przy pomocy GPS, oraz jak zaznaczamy odkrycia na mapach i planach.
Zajęcia dla grupy zorganizowanej ok. 20 osób. Zapisy: (81) 537 96 38

18.00 – rodzinne warsztaty plastyczne Cieknące zegary
Warsztaty inspirowane twórczością Salvadora Dalego. Część pierwsza zostanie poświęcona wyjaśnieniu zagadnień plastycznych, takich jak: surrealizm, grafika i jej techniki, malarstwo, martwa natura, przedmiot i deformacja. Głównym celem będzie zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami dzieł Salvadora Dalego oraz nauczenie ich odróżniania grafiki od malarstwa. Druga część warsztatów będzie miała formę praktyczną. Dzieci, inspirując się dziełem artysty „Uporczywość pamięci”, wykonają własne prace plastyczne, posługując się dowolną techniką rysunkową.
(Uwaga: w razie niepogody zajęcia odbędą się w sali kinowej). Zapisy: 81 537 96 37

Inscenizacja teatralna z okazji jubileuszu 700-lecia Lublina
Wspólnymi siłami będziemy tworzyć scenografię średniowiecznego grodu, wcielimy się m.in. w wojowniczych Tatarów, księcia Łokietka, lubelskich posłańców, mlekodajną kozę i razem odegramy legendę o nadaniu praw miejskich i herbie Lublina. Zapewniamy historyczne stroje z epoki i wszelkie niezbędne rekwizyty. Zapisy: 81 537 96 15

 

Wydarzenie włączone w program obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Logotyp Lublin 2017 700 lat miasta

 

ODDZIAŁY

MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA
Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
20-109 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

18.00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie Jacek Wierzchoś. Semi naturalny dwa

MUZEUM IM. JÓZEFA CZECHOWICZA
ul. Złota 3
20-112 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

Proponujemy zwiedzanie muzeum jedynie w blasku reflektorów i latarek. Ciemności zacierają wyraziste kontury wystawy stałej, dzięki czemu możliwe staje się przejście z rzeczywistości faktów do rzeczywistości wyobraźni i tajemnicy. Kontrast jasności i ciemności, światła i mroku bardzo dobrze wprowadza w klimat poezji Czechowiczowskiej, a zarazem stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu. Ukazuje zupełnie inny wymiar ekspozycji muzealnej, skłania do zgłębiania tajemnic prezentowanych przedmiotów. Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszyć instalacja słowno-muzyczna, przypominająca wiersze m.in. Józefa Czechowicza, Konrada Bielskiego oraz Wacława Gralewskiego.

Zachęcając do wizyty w naszym muzeum, pragniemy jednocześnie przypomnieć o eskapadach przedwojennych poetów lubelskich, które najczęściej odbywały się nocą, kiedy kamienice Starego Miasta oświetlał jedynie „nikły, błękitny blask gazowych latarni. […] Zza chmur od czasu do czasu ukazywał się poblask wczesnego księżyca. Cienie przybierały różne kształty”.

DWOREK WINCENTEGO POLA
ul. Kalinowszczyzna 13
20-129 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

W Noc Muzeów zapraszamy na nocne oprowadzania po wnętrzach Dworku Wincentego Pola w niecodziennym oświetleniu, półmroku, w aurze niezwykłości i tajemniczości. W podpiwniczeniu Muzeum zostanie uruchomiona Pracownia czasomierzy w tajemniczym dworku, a w rolę zegarmistrza wcieli się Grzegorz Sztal.

MUZEUM BOLESŁAWA PRUSA W NAŁĘCZOWIE
al. Małachowskiego 2,
24-140 Nałęczów,
tel. 81 501-45-52
e-mail : prus@muzeumlubelskie.pl
Muzeum czynne w godzinach 19.30–22.00

Wspomnienie o Bolesławie Prusie
20.00–22.00 – wspólne czytanie Wspomnień o Bolesławie Prusie. Do udziału w czytaniu zapraszamy kuracjuszy oraz mieszkańców Nałęczowa.

MUZEUM STEFANA ŻEROMSKIEGO W NAŁĘCZOWIE
ul. S. Żeromskiego 8,
24-140 Nałęczów
tel. 81 501-47-80
e-mail: zeromski@muzeumlubelskie.pl
Muzeum czynne w godzinach 19.30–22.00

Stefan Żeromski i patroni roku 2017
19.30 – rocznicowe spotkanie z Wisłą – czytanie utworu przez laureatów VI Konkursu O Złotą Różę oraz przez kuracjuszy
20.30 – Wisła raz jeszcze – pokaz filmu dokumentalnego Małopolski Przełom Wisły
21.00 – Żeromski i patroni (Józef Korzeniowski, Józef Piłsudski, Adam Chmielowski i Józef Haller) – prezentacja listów, wspomnień, fragmentów utworów Pisarza

MUZEUM REGIONALNE W KRAŚNIKU
ul. Piłsudskiego 2A
23-200 Kraśnik
Muzeum czynne w godzinach 19.30–22.00.

 

PATRONAT HONOROWY

Patronat honorowy Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

PARTNER WYDARZENIA

 

Logotyp PGE

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp