15-11-2014 - 15-11-2014
Archiwum wydarzeń

Piękne i użyteczne. Rzemiosło artystyczne w zbiorach Muzeum Lubelskiego – cz. 2. Porcelana 15.11.2014

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Sobota w Muzeum”.

 

Poświęcone będzie zabytkowym wyrobom z porcelany będących w posiadaniu Muzeum Lubelskiego. Część prezentacji odbędzie się na wystawie rzemiosła artystycznego, gdzie eksponowany jest fragment kolekcji.

Poprowadzi je starszy kustosz Barbara Czajkowska, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Lubelskim.

 

początek spotkania – godz. 12.00

Wstęp wolny

 

15. XI. 2014

Piękne i użyteczne. Rzemiosło artystyczne w zbiorach Muzeum Lubelskiego – cz. 2. Porcelana

Barbara Czajkowska Sala odczytowa i Galeria Sztuki Zdobniczej

 

Porcelana wynaleziona została w Chinach w VII wieku. Do Europy wyroby z porcelany trafiły już w średniowieczu, ale były bardzo drogie i stać na nie było tylko możnowładców. Porcelana, nazywana „białym złotem”, zastępowała je jako królewski podarunek.

Porcelana wytwarzana jest z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Powstaje poprzez wypalanie uformowanych przedmiotów w temperaturze 920-980 stopni Celsjusza (wyroby nieszkliwione), a wyroby szkliwione do 1280-1460 stopni. W wyniku tego procesu powstaje biała, lekko przeświecająca ceramika wysokiej jakości. Nazwę zaczerpnięto od słowa “porcella” oznaczającego w języku portugalskim muszlę.

W Europie technikę produkcji porcelany odkryto dopiero w początkach XVIII wieku w Miśni (niedaleko Drezna). Zakład, który rozpoczął swoją działalność w 1710 roku, funkcjonuje do dziś pod nazwą Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH.

Drugim ośrodkiem w Europie była Wielka Brytania, gdzie od 1745 roku produkowano tzw. porcelanę kostną produkowaną ze spopielonych kości bydła, skalenia i kaolinu. Wyróżnia się wysokim poziomem bieli i przejrzystości oraz wytrzymałością mechaniczną. Jest produkowana do czasów obecnych.

Największym konkurentem Miśni w II poł. XVIII w. była w manufaktura w Se`vres. Sławę zyskały również manufaktury angielskie w Chelsea, Derby, Worcester, rosyjskie w Petersburgu i Werbiłkach, polskie z Korca i Baranówki oraz duńska z Kopenhagi.
Dawne polskie wytwórnie porcelany to m. in. Korzec, Tomaszów Lubelski, Baranówka. Aktualnie porcelanę produkują m. in. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

Zainteresowaniem kolekcjonerów cieszy się szlachetna porcelana marki Rosenthal, której początki sięgają roku 1879. Są to niejednokrotnie kunsztowne arcydzieła Poszukiwane są też wyroby pochodzące z XVIII-wiecznych manufaktur, zwłaszcza z Miśni, a także miękka porcelana francuska, która na rynek trafia niezwykle rzadko, podobnie jak stara porcelana rosyjska. Wyroby najbardziej znanych wytwórni osiągają wysokie ceny.

 

Więcej o tych kruchych arcydziełach i ich znakowaniu usłyszycie Państwo na spotkaniu, oglądając eksponaty z kolekcji muzealnej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp