1 czerwca 2023
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Pożar Lublina – 304 rocznica ocalenia miasta od wielkiego pożaru – 2 czerwca 2023 r.

 

“…Działo się to 304 lata temu 2 czerwca 1719 r. Tego dnia zajęły się budynki na Podzamczu, na terenie miasta żydowskiego. Jako, że zabudowanie w tamtej części miasta w dużej mierze były drewniane, ogień szybko zaczął się rozprzestrzeniać, ogarniając coraz to nowe obszary zabudowy. Dotarł do klasztoru oo. Bonifratrów. Zaczął zagrażać Krakowskiemu Przedmieściu i miastu w murach, pojawił się już nawet w ich obrębie na seminarium przed kolegiatą. Jednak przecudowną Krzyża Świętego protekcją pożar został od miasta odwrócony…”

 

Data: 2 czerwca 2023

 

PROGRAM WYDARZEŃ

12.00 – Sympozjum popularnonaukowe „Lubelskie przedmieścia w perspektywie archeologicznej i historycznej”

 
 
 
Plakat z grafiką Lublina podczas pożaru w 1919 roku oraz tematu referatów prelegentów: prof. dr hab. Henryk Gapski, dr hab. Jacek Chachaj, prof. KUL, dr Hubert Mącik, dr Rafał Niedźwiadek, Jacek Tkaczyk, Jacek Jeremicz
 
 

 

16.00 – Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dawida Lewandowskiego z Moravia Magna – Handmade Jewelry – średniowiecznego jubilera – który przeniesie nas w czasie i odkryje tajniki średniowiecznego złotnictwa. Zapisy obowiązują po adresem e-mail: edukacja@mzwdr.pl

 
 
Grafika do warsztatów jubilerskich. Szare tło, wizerunek mężczyzny w stroju średniowiecznym tworzącego biżuterię średniowieczną. W koło grafiki w kształcie plastrów miodu ze średniowieczną biżuterią: kolczyki, lunula.
 
 
 

20.30 – Korowód wyruszy spod klasztoru o.o. Dominikanów, a następnie kierując się ul. Złotą na rynek Starego Miasta, ulicami Bramową,

pl. Łokietka i dalej przez Krakowskie Przedmieście (deptak) a zakończy się na pl. Litewskim (siedziba Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej) około godziny 22.00.

Biorący udział mogą liczyć na efektowne widowisko fireshow,  żonglerki flagami w wykonaniu Sbandieratori Belriguardo Lublin oraz występ  Belriguardo- Zespół Tańca Dawnego.

 

Garfika przedstawiająca korowód dominikanów. Na pierwszym planie zakonnik w białym habicie i czarnej pelerynie niesie chorągiew w kolorze czerwonym. Za nim tłum ludzi.

 
 

Wydarzenie organizowane przez Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Trasę Podziemną, oddział Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp