06-02-2014 - 06-02-2014
Archiwum wydarzeń

Spotkanie upamiętniające Ofiary Holocaustu 6.02.2014

6 lutego 2014 r. w łęczyńskim Muzeum Regionalnym odbyło się spotkanie upamiętniające Ofiary Holocaustu.

 

Sala pełna ludzi słuchających prelegenta

W programie pierwszej części spotkania zaprezentowany został wykład Roberta Kuwałka – historyka i pracownika Działu Naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku pt. „Zagłada Żydów na Lubelszczyźnie” oraz finisaż wystawy prac artysty – malarza Zinowija Tołkaczewa pt. „Majdanek” i wernisaże: wystawy rysunków artysty-grafika Kazimierza Drapiewskiego pt. „Holocaust” i ekspozycji pt. „Okruchy przeszłości…” Pamiątki związane z łęczyńską społecznością żydowską ze zbiorów Muzeum.

W drugiej części spotkania odbył się recital fortepianowy muzyki żydowskiej w wykonaniu wybitnego pianisty – Andrzeja Bereżyńskiego (Niemcy). W repertuarze recitalu zaprezentowane były utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego, m.in. Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Alfreda Schnittke, Erika Satie.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie: Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie oraz Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Zespołu Szkół Górniczych oraz Gimnazjum nr 1 w Łęcznej, jak i mieszkańcy Łęcznej i Lubelszczyzny. Frekwencja w łęczyńskim Muzeum Regionalnym była jak zwykle imponująca!

Galeria fotografii

Autor: Andrzej Bereżyński, Bartłomiej Michałowski

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp