09-09-2012 - 23-09-2015
Archiwum wydarzeń

WRZESIEŃ W MUZEUM IM. J. CZECHOWICZA 09.2015

Cykl wydarzeń poświęconych życiu i twórczości Józefa Czechowicza.

Element graficzny

Józef Czechowicz związany jest z Lublinem: tutaj urodził się 15 marca 1903 oraz zginął w trakcie bombardowania miasta 9 września 1939.

W związku z rocznicą jego śmierci corocznie w Lublinie organizowane są wydarzenia poświęcone Poecie.

9 września, godz. 9.30 to moment, kiedy przypada 76. rocznica jednego z najbardziej tragicznych momentów w historii Lublina – o tej właśnie godzinie miało się rozpocząć bombardowanie miasta przez Niemców, w wyniku którego zginęło około 1000 osób. Był wśród nich również Józef Czechowicz.

 

zapis wiersza

 

9 września 2015 r. w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza odbył się pierwszy publiczny pokaz filmu Wiesława Michockiego pt. Czechowicz z 1969 roku. Zachowana na taśmie 16 mm niema kopia zawiera film dokumentujący otwarcie Muzeum Józefa Czechowicza w 1968 roku, montaż pomnika poety i jego odsłonięcie oraz uroczystości 30. rocznicy jego śmierci w 1969 roku z udziałem m.in. Wacława Gralewskiego, Konrada Bielskiego, Anny Kamieńskiej. Po projekcji odbyła się rozmowa z dr. Józefem Ziębą, pierwszym kierownikiem Muzeum Czechowicza oraz prof. dr hab. Tadeuszem Kłakiem – wybitnym badaczem twórczości autora nuty człowieczej, a także jednym z organizatorów Muzeum, który poszukiwał i gromadził na jego potrzeby rękopisy i pamiątki po poecie.

16 września o godz. 17.00 odbyła się prezentacja i promocja opublikowanego przez Muzeum Lubelskie Notatnika Józefa Czechowicza, zawierającego jego notatki poetyckie z lat 1936-1939. W ramach spotkania odbyła się rozmowa z redaktorem naukowym tomu prof. dr hab. Józefem F. Fertem i autorką posłowia Ewą Łoś.

 

 

Logotyp Lublin miasto inspiracji

Projekt zrealizowano przy współpracy Miasta Lublin

 

23 września o godzinie 19.00 zapraszamy na premierę spektaklu Ludomira Franczaka i Mateusza Nowaka Jest nas 22 albo Jak zostać hypnotyzerem na podstawie tekstów Józefa Czechowicza i Wacława Gralewskiego. Będzie to jednocześnie inauguracja „Teatru ulicy Złotej”.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Uroczystości przy pomniku Józefa Czechowicza

 

 

Promocja Notatnika Józefa Czechowicza 16.09.2015

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp