20-03-2015 - 20-03-2015
Archiwum wydarzeń

Zaćmienie Słońca 20.03.2015

W piątek 20 marca 2015 r. zapraszamy do Dworku Wincentego Pola

 

Zdjęcie półksiężyca w chmurach

 

na obserwację częściowego zaćmienia Słońca przez teleskop wyposażony w specjalny filtr. Księżyc przysłoni od ok. 65 do ok. 80 proc. powierzchni tarczy słonecznej widzianej z terytorium Polski. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych zjawisko to będziemy mogli obserwować w godzinach przedpołudniowych. Maksimum nastąpi około godz. 10.50.
Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce miało miejsce 4 stycznia 2011 roku.
Wraz z członkami lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zapraszamy od 10.00 do 12.00.

Z uwagi na duże zainteresowanie i szczupłość miejsca prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie czasu obserwacji i ścisłe trzymanie się tych ustaleń.

 

kontakt:
Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13
tel. 81 747 24 13
e-mail: dworekpola@muzeumlubelskie.pl

 

Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski dopiero 7 października 2135 roku.
Z powodu ruchów pływowych występujących na Ziemi Księżyc stopniowo oddala się od naszej planety. Tempo tego ruchu to około 4 cm rocznie. Za mniej więcej 600 mln lat średnica kątowa tarczy Księżyca stanie się na tyle mała, że całkowite zaćmienia Słońca przestaną występować na Ziemi, natomiast będą zdarzać się jedynie zaćmienia częściowe i obrączkowe.

W XXI wieku zaćmień Słońca będzie w sumie 224, w tym: 67 całkowitych, 72 obrączkowych, 7 obrączkowo-całkowitych i 78 częściowych.
(za: Wikipedia).

 

Jak obserwować zaćmienie Słońca?
Przede wszystkim nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, bo emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok.
Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Wystarczy jej fragment o wymiarach 10 x 10 cm.
Bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.
W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.

Do bezpośrednich obserwacji Słońca podczas zaćmienia (czy w jakimkolwiek innym czasie) NIE WOLNO UŻYWAĆ:
okularów przeciwsłonecznych, kliszy fotograficznych, zdjęć rentgenowskich, płyt CD, okopconego szkła.
(za: http://www.crazynauka.pl/zacmienie-slonca-2015-widoczne-z-polski-jak-je-obserwowac/)

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp