Prace remontowo-konserwatorskie zabytkowych obiektów Muzeum Narodowego w Lublinie: Zamku Lubelskiego i Bramy Krakowskiej w Lublinie
Celem projektu jest zachowanie dla przyszłych pokoleń cennych zabytków i stworzenie bezpiecznych warunków do korzystania z obiektów przez zwiedzających.
Zakres prac obejmuje:
- Opracowanie dokumentacji remontu i konserwacji elementów elewacji Bramy Krakowskiej.
- Opracowanie dokumentacji prac naprawczych pokrycia dachowego części skrzydła północnego.
- Remont i konserwacja elementów elewacji Bramy Krakowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przedbramia zgodnie z programem prac konserwatorskich i remontowych: wzmocnienie budulca, dezynfekcję zainfekowanych partii, usunięcie wadliwych spoin wraz ze wzmocnieniem spoin oryginalnych, umycie powierzchni przy pomocy dobranych preparatów, konserwację kamienia, uzupełnienie ubytków zdegradowanych cegieł, uzupełnienie i wyspoinowanie ubytków odpowiednimi masami analogicznymi do historycznych, profilaktyczną dezynfekcję oraz hydrofobizację partii poziomych i ścian skarpowych.
- Naprawę pokrycia dachowego skrzydła północnego Zamku Lubelskiego. Wymiana obróbek blacharskich na elementach betonowych dachu, naprawa kominów –uzupełnienie tynków i wymiana obróbek blacharskich, wykonanie izolacji termicznej połaci dachowej, przegląd i naprawa instalacji odgromowej wraz z niezbędnymi badaniami.
- Wymianę instalacji odgromowej na budynku Bramy Krakowskiej w Lublinie.
Realizacja projektu obejmuje obiekty zabytkowe, objęte ochroną konserwatorską, na które została przygotowana kompletna dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę Prace będą prowadzone w cyklu dwuletnim latach 2022 – 2023 pod nadzorem konserwatorskim i inwestorskim. Efekty projektu posłużą celom edukacyjnym i promocyjnym, stanowiąc istotną rolę zarówno w zakresie popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego, jak również rozwoju turystyki kulturowej na terenie Polski.
PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. DOTACJA BUDZETOWA CELOWA NA WYDATKI BIEŻĄCE.
Dofinansowanie 159 810 PLN
Wartość całkowita projektu 159 810 PLN