To jest oświadczenie dostępności Muzeum Narodowego w Lublinie.

Dostępność architektoniczna

Przed samym Muzeum (ul. Zamkowa 9) mogą parkować wyłącznie osoby z niepełnosprawnością ruchu. Aby wjechać na parking przed siedzibą główną, jadąc od al. Tysiąclecia, należy skręcić w prawo w ul. Zamkową, tuż przed rondem im. Romana Dmowskiego. Na szczycie wzgórza zostały wytyczone trzy miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Parking ogólnodostępny znajduje się na pl. Zamkowym (wjazd od al. Tysiąclecia lub od ul. Kowalskiej), z którego do Muzeum trzeba się dostać  po wysokich schodach. Jest to całodobowy parking płatny, niestrzeżony. Opłaty należy uiszczać w parkomacie, opłata obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00. Poza tymi godzinami oraz w weekendy parking jest bezpłatny. Ten parking nie zawsze jest dostępny – ze względu na koncerty oraz inne wydarzenia często odbywające się na pl. Zamkowym.

Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnością ruchu

Muzeum Narodowe w Lublinie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wejście główne do Muzeum znajduje się na poziomie dziedzińca zamkowego. W sezonie zimowym wejście jest możliwe wyłącznie przez główne drzwi dwuskrzydłowe znajdujące się w bramie, po prawej stronie (szerokość wejścia po otwarciu jednego skrzydła – 73 cm, po otwarciu drugiego skrzydła  – 158 cm). W sezonie letnim dostępne są także przeszklone, dwuskrzydłowe drzwi od strony dziedzińca (szerokość wejścia po otwarciu jednego skrzydła – 97 cm, po otwarciu drugiego skrzydła – 193 cm).

Na parterze Muzeum znajduje się szatnia, kasa biletowa, sklepik muzealny oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Druga toaleta przystosowana dla osób poruszających się na wózkach jest zlokalizowana  w drugiej części budynku, przy klatce schodowej prowadzącej do Kaplicy Trójcy Świętej, na parterze.

Wystawy znajdują się na trzech kondygnacjach, pomiędzy którymi można poruszać się schodami, można także skorzystać z dwóch wind oraz podnośnika pionowego (zlokalizowane w różnych częściach Muzeum).

Aby dotrzeć do Kaplicy Trójcy Świętej, należy wjechać windą z holu głównego na poziom +1, skierować się korytarzem przez wystawę Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego do samego końca, a następnie skręcić w lewo i od razu w prawo, do przedsionka, gdzie znajduje się wejście do Kaplicy.

Osoby poruszające się na wózkach mogą dotrzeć do sali kinowej wejściem od dziedzińca (po lewej stronie, w połowie dziedzińca). Po wejściu do holu należy skorzystać z platfromy pionowej, a następnie rampy. Druga droga prowadzi przez muzeum – należy dostać się do holu przed salą wystaw czasowych, a następnie zjechać windą na poziom 1 i skorzystać z platformy, a następnie rampy.

Jedynym obiektem niedostępnym dla zwiedzających z niepełnosprawnością ruchową jest donżon. Ze względu na ograniczenia konserwatorskie nie można zamontować tam windy. Wysokie i kręte schody, które prowadzą na taras widokowy na szczycie, uniemożliwiają zwiedzanie tego obiektu osobom z niepełnosprawnością ruchu.

 

Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Kasy w holu głównym na parterze są wyposażone w stanowiskowe pętle indukcyjne. Są one oznaczone międzynarodowym znakiem pętli indukcyjnej, tj. przekreślonym uchem z literą T w prawym dolnym rogu, na niebieskim tle.

W sklepie muzealnym istnieje możliwość połączenia się zdalnie z tłumaczem języka migowego.

Osoby niedosłyszące, które korzystają z aparatów słuchowych z cewką indukcyjną, mogą wypożyczyć także tablety z indywidualną pętlą indukcyjną. Są one dostępne w cenie biletu wstępu w kasie muzealnej. Warunkiem wypożyczenia jest uiszczenie zwrotnego depozytu (100 zł).

Ponadto w budynku znajdują się stacjonarne pętle indukcyjne. Wyposażona jest w nie Galeria Malarstwa Polskiego XIX–XX Wieku oraz sala konferencyjna. Muzeum posiada także przenośną pętlę indukcyjną, którą można zastosować w trakcie wykładów, wernisaży i innych wydarzeń w przestrzeni muzealnej.

Dostępność Muzeum dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Dla osób niewidomych i niedowidzących zostały przygotowane audiodeskrypcje wybranych obiektów, które są dostępne zarówno na stronie internetowej Muzeum, jak również w postaci bezpłatnych audioprzewodników do pobrania w kasie muzealnej. Trasa zwiedzania nie została specjalnie oznakowana, dlatego zalecamy zwiedzanie z asystentem lub poproszenie o pomoc opiekuna ekspozycji.

W Kaplicy Trójcy Świętej znajduje się mapa tyflograficzna przedstawiająca plan Kaplicy oraz usytuowanie fresków we wnętrzu świątyni. Jest ona opisana brajlem oraz udźwiękowiona – naklejone na mapę etykiety można odczytać za pomocą urządzenia PenFriend dostępnego na miejscu.

Dodatkowe uwagi dotyczące dostępności

Zastosowano dodatkowe menu dostępności znajduje się ono w prawym dolnym rogu.

Dostępność serwisu dla osób niepełnosprawnych

Pomimo dołożenia wszelkich starań, aby zapewnić dostępność www.zamek-lublin.pl, mogą występować pewne ograniczenia. Poniżej znajduje się opis znanych ograniczeń i potencjalnych rozwiązań. Skontaktuj się z nami, jeśli zauważysz problem niewymieniony poniżej.

Znane ograniczenia www.zamek-lublin.pl

Staramy się aby wszystkie przesłane obrazy miały treść alternatywną, zdarza się jednak, że czasem może być nie poprawna, jeśli zauważysz taką prosimy o kontakt, postaramy się jak najszybciej poprawić

  • W części filmów nie ma napisów dla osób niedosłyszących i głuchych. Wszystkie nowe filmy dodawane na naszej stronie mają już takie napisy. Do filmów sprzed 23 września 2020 r. planujemy dodać napisy do końca 2022 r.
  • Niektóre opublikowane dokumenty w pdf  nie są dostępne cyfrowo.
  • zdjęcia muzealiów w katalogu udostępnione cyfrowo nie mają tekstów alternatywnych (jesteśmy na etapie uzupełniania treści alternatywnych)
  • Może zdarzyć się sytuacja, że tabela nie będzie miała tytułu lub nagłówka.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Jeśli na tej stronie internetowej wystąpią  problemy, które wynikają z niespełnienia wymogów dostępności cyfrowej. Czekamy na Twoją opinię na temat dostępności www.zamek-lublin.pl. Daj nam znać, jeśli napotkasz bariery dostępności www.zamek-lublin.pl:

Zgłoś to mailowo – dostępnosc@mnwl.pl

Staramy się odpowiadać na opinie w ciągu 2 dni roboczych.

W zgłoszeniu podaj

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, z Twojego zgłoszeniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

 

 

Data sporządzenia deklaracji: 2023.30.03

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp