zdjęcie Naramiennik brązowy z tarczkami spiralnymi

Naramiennik brązowy z tarczkami spiralnymi


Lubelszczyzna od około 1700 do około 1100 roku p.n.e. była zajęta przez kulturę trzciniecką. Właśnie z tą kulturą łączymy pojawienie się na naszym terenie pierwszych przedmiotów wykonanych z brązu.

Jednym z nich jest brązowy naramiennik z tarczkami spiralnymi. Nieznane jest dokładne miejsce znalezienia zabytku. Na podstawie dostępnych informacji przypuszcza się że odkrycia dokonano na terenie obecnej Lubelszczyzny.

Naramiennik, o średnicy 9,6 cm, został wykonany z grubego drutu brązowego o przekroju owalnym. Kabłąk ornamentowany żłobkami przechodzi w dwie tarczki również zdobione żłobkowaniem. Całość ozdoby pokrywa szlachetna ciemnozielona patyna. Ślady wytarcia (naramienniki podwieszano na szyi na skórzanym rzemieniu) nasuwają przypuszczenie, że ozdoba ta była noszona na prawym ramieniu.

Zarówno kształt, jak i ornament zabytku pozwala sądzić, iż najprawdopodobniej trafił na tereny Lubelszczyzny w okresie pomiędzy 1300–1100 rokiem p.n.e. z warsztatów metalurgicznych znajdujących się na Śląsku lub Wielkopolsce.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp