12-03-2020 - 12-03-2020
Archiwum wydarzeń

#zostanwdomu 12.03.2020

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury mającą na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 Muzeum Lubelskie pozostaje nieczynne do odwołania.

Starając się wyjść naprzeciw naszym odbiorcom, przygotowaliśmy kilka propozycji działań online.

 

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin, bibliotek, szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego, mającą na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2, Muzeum Lubelskie w Lublinie pozostanie nieczynne do odwołania. Niedostępne dla zwiedzających będą siedziba główna instytucji – Zamek Lubelski oraz oddziały: Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Józefa Czechowicza, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Martyrologii “Pod Zegarem”, Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie oraz Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Planowane wydarzenia Muzeum Lubelskiego zostały odwołane bądź przesunięte.

 

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające fragment sklepienia Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. U dołu widać zadarte głowy zwiedzających.

 

Oto propozycje działań online Muzeum Lubelskiego:

Facebook Muzeum Lubelskiego

#odkrywamyfreskikaplicy
Gotycka, dwukondygnacyjna kaplica, będąca częścią gotyckiego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego, powstała w drugiej połowie XIV wieku. Jako kaplica królewska służyła głównie potrzebom monarchów, którzy przebywali tu często, szczególnie w czasach dynastii Jagiellońskiej. Polichromia w kaplicy została wykonana zgodnie z tradycjami technicznymi sztuki bizantyńskiej. Program ikonograficzny zaczerpnięty z Bizancjum został dostosowany do architektury budowli innej niż kopułowa. Codziennie prezentujemy jedną scenę malowideł kaplicy wraz z komentarzem. Cykl przeznaczony dla wszystkich, miłośników sztuki i historii, młodzieży, dorosłych i seniorów.

#JaktozKaplicabyło – już wkrótce premiera animacji opowiadającej historię naszego najcenniejszego obiektu.

#archeologiczneodkrycia
W ramach cyklu, we wtorki prezentować będziemy najciekawsze odkrycia archeologiczne pochodzące z terenu lubelskiego wzgórza zamkowego oraz badań na terenie Lublina. Pojawią się przedmioty odkryte podczas prac prowadzonych w ubiegłym roku na Zamku Lubelskim, ale także badań z lat 60., 70. I na przełomie XX i XX wieku. Cykl przeznaczony dla pasjonatów archeologii i miłośników historii miasta, mieszkańców Lublina, osób znających i odwiedzających miasto, turystów, młodzieży, dorosłych i seniorów.

#zWarsztatuKonserwatora
Srebra, platery, brązy i mosiądze, w wielu naszych domach można znaleźć ponadczasowe i piękne przedmioty. W naszym środowym cyklu #zWarsztatuKonserwatora prezentujemy podstawy wiedzy o tym jak dawniej wykonywano te przedmioty, jakich używano narzędzi, a także spróbujemy podpowiedzieć jak obecnie dbać o posiadane przez przedmioty. Cykl skierowany do osób zawodowo zajmujących się konserwacją dzieł sztuki, pasjonatów i posiadaczy antyków, ale także wszystkich tych, którzy w przedmiotach sprzed wieków dostrzegają piękno.

#zarchiwummuzeumlubelskiego
Instalacja Leona Tarasiewicza w Kaplicy Trójcy Świętej, “Demony” Jana Lebensteina, “Mityzacja rzeczywistości” Brunona Schulza, wystawy Goyi, Marca Chagalla i Pabla Picassa, w ciągu ponad 110 lat istnienia Muzeum Lubelskie prezentowało wiele niezwykłych dzieł autorstwa wybitnych artystów. W piątki zaglądać będziemy do archiwum muzeum i przypominać najciekawsze z wystaw, które prezentowaliśmy z naszych murach. Cykl przeznaczony dla młodzieży, dorosłych i seniorów, miłośników sztuki i historii.

#muzealnagratkazagadka
W sobotnie przedpołudnia prezentować będziemy zagadki, arkusze edukacyjne i muzealne ciekawostki przygotowywane z myślą o najmłodszych. Publikowane rebusy, kolorowanki i łamigłówki, będzie można pobrać, wydrukować i rozpocząć zabawę. W cyklu znajdzie się miejsce na zabawę dla nieco starszych, spośród czterech dzieł ze zbiorów muzeum, dwa z nich wykonał ten sam artysta. Czy będą w stanie powiedzieć które? To zabawa w którą możemy zaangażować całą rodzinę, zwłaszcza dzieci. A podpowiedzią będą krótkie opisy twórczości prezentowanego artysty.

#odkrywamylublin
W niedzielnym cyklu prezentujemy miejsca, które mijamy codziennie, ale często nic o nich nie wiemy, nie znamy ich historii. Zapraszamy do odkrywania ich na nowo. Cykl przeznaczony dla mieszkańców Lublina, osób znających i odwiedzających miasto, ale także turystów i pasjonatów historii, młodzieży, dorosłych i seniorów.

Zapraszamy także do oddziałów Muzeum Lubelskiego

Muzeum Historii Miasta Lublina
Zaprezentuje trzy cykle muzealnych opowieści. W każdy poniedziałek przypomni postaci związane z Lublinem. Opowieści #znanizapomniani opatrzone będą ciekawostką, barwnym cytatem. Co środę zaprezentuje #retrodziewczyny bohaterki ostatniej wystawy czasowej muzeum, jedną ze stylizowanych postaci i jej pierwowzór. W każdy piątek odkryje #miastoktoregojuzniema prezentując ikonografię miasta. Cykle przeznaczone są dla miłośników miasta, mieszkańców a także turystów.

Muzeum Dworek Wincentego Pola
Muzeum codziennie prezentować będzie inną opowieść: w każdy poniedziałek, przypomni inny fragment biografii Wincentego Pola, w każdy wtorek dzieje dworku, w środy wirtualnie oprowadzać będzie po wystawach, w czwartki zaprezentuje obiekty z kolekcji muzeum, a w każdy piątek przypomni minione wydarzenia kulturalnych i działania edukacyjne.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

#nabytkizegara
Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” prezentuje cykl związany z kolekcją pamiątek po generale Mieczysławie Smorawińskim, a ma się czym pochwalić. Muzeum jako jedyne ma tak wielki zbiór muzealiów: dokumentów, listów, rzeczy osobistych generała, łącznie około 600 muzealiów. Pamiątki te przekazała synowa generała Janina Smorawińska. Wśród nich jest także guzik od munduru generała wydobyty podczas prac ekshumacyjnych w Katyniu oraz wykaz nazwisk oficerów, których ciała wydobyto z dołów katyńskich w kwietniu 1943 roku. Pod numerem 01 widnieje generał Mieczysław Smorawiński. Część z nich udało się pokazać w ramach: Pokazu pamiątek po generale Mieczysławie Makarym Smorawińskim w 75. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej. W tym roku muzeum pozyskało ogromny dar związany z generałem oraz zakupiło od rodziny generała dużą kolekcję przedmiotów osobistych.

#zegaroweopowiesci
To cykl filmowo-felietonowy przeznaczony dla młodzieży. Punktem wyjścia dla tworzonych opowieści będą zbiory Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”. Kilkuminutowe fabularyzowane realizacje filmowe, którym towarzyszyły będą krótkie felietony będą świetnym materiałem do powtórki dla maturzystów, a dla nieco młodszej publiczności stanowiły będą ciekawe uzupełnienie lekcji historii.

Muzeum Literackie Bolesława Prusa
Muzeum zaprezentuje fascynujące ilustracje Edwarda Okunia wykonane do “Faraona” Bolesława Prusa. Zaprosi do spaceru z “Lalką” w ręku, tropiąc lubelskie inspiracje, obecne w prusowskiej arcypowieści. Podczas #spacerzpanemprusem opowiadać będzie ciekawostki i anegdoty dotyczące Prusa. Zaprezentujemy również historię Muzeum Bolesława Prusa oraz Ciekawostki o Ochronce – siedzibie Muzeum Bolesława Prusa. Nie zabraknie także prezentacji muzealiów, dokumentów na co dzień niepokazywanych.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp