700. urodziny Miasta Lublin 10-15.08.2017
Lublin, 10 – 15 sierpnia 2017.
15 sierpnia 1317 roku Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla miasta Lublina. Dokładnie siedemset lat później, w dniach 10-15 sierpnia, będziemy świętować wielkie Urodziny Miasta Lublin. Przez 6 dni historyczne centrum miasta, od placu Litewskiego aż do Wzgórza Zamkowego zamieni się w wielką scenę wydarzeń kulturalnych, artystycznych i historycznych. W tych dniach od godzin porannych do późnych godzin nocnych odbywać się będą wydarzenia opowiadające o wspaniałym dziedzictwie Lublina, nawiązujące do wielokulturowej tradycji miasta z udziałem wybitnych współczesnych twórców i artystów z Lublina i Europy. Mieszkańcy miasta i jego goście staną się uczestnikami niepowtarzalnych widowisk i koncertów.
Program obchodów:
Uroczysta sesja Rady Miasta /15 sierpnia / godz. 12.00 / Zamek Lubelski
Sen o mieście – widowisko teatralne / 12–14 sierpnia / godz. 21.00 / dziedziniec Zamku Lubelskiego
Barwne widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego, opowiadające o najważniejszych momentach z historii Lublina z udziałem aktorów, tancerzy, sztukmistrzów. Para młodych ludzi, tancerzy, w towarzystwie sztukmistrzów i innych artystów sztuki nowego cyrku ukazują dramaty i upadki, wskrzeszenia i chwile wielkiego szczęścia wyjęte z dziejów miasta. Przejścia na linie, wspaniałe układy choreograficzne na szarfach, żonglerka i pokazy pirotechniczne tworzą nową jakość opowieści. Całość zrealizowana na tle spektakularnej scenografii Jarosława Koziary z jego mistycznym wielkim słońcem i muzyką skomponowaną przez lubelskiego kompozytora Rafała Rozmusa.
Jarmark Jagielloński / 12–15 sierpnia / przestrzenie Starego Miasta
Jarmark rękodzielniczy, koncerty, warsztaty, spotkania, wystawy, potańcówki, spektakle. Specjalna edycja koncertu re:tradycja, dedykowana miastu, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej i mistrzów muzyki tradycyjnej.
“Zakochani w Lublinie” – kantata jazzrockowa Tomasza Momota / 15 sierpnia / godz. 20.00 / Plac Zamkowy
Największe głosy polskiej estrady, lubelscy wokaliści, spotkają się na jednej scenie podczas widowiska stworzonego z okazji 700-lecia Miasta Lublin. Swój lubelski sen opowiedzą: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski, Natalia Wilk, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów. Artyści wystąpią w towarzystwie: Tomasz Momot Orkiestry, Orkiestry Trybunału Koronnego, Chóru Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją dr. Tomasza Momota. Kantata jazzrockowa “Zakochani w Lublinie” jest utworem stworzonym przez Tomasz Momota, uznanego kompozytora i aranżera, współpracującego z najbardziej cenionymi artystami estradowymi w Polsce. Libretto wyszło spod pióra klasyka polskiej piosenki literackiej, współzałożyciela Lubelskiej Federacji Bardów – Jana Kondraka.
XXIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich / 15 sierpnia / godz. 16.00 / Trybunał Koronny
Spotkanie hejnalistów z całej Polski, którzy po raz kolejny przyjadą do Lublina zaprezentować hejnały swoich miast.
Światowy Zjazd Lublinian / 10–15 sierpnia
Międzynarodowe spotkanie miłośników miasta oraz środowisk skupionych wokół lubelskiej Polonii. Około 250 osób z organizacji polonijnych na całym świecie weźmie udział w Światowym Zjeździe Lublinian koordynowanym przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” Oddział i Dom Polonii w Lublinie. Do Lublina przyjadą przedstawiciele 15 najważniejszych organizacji polonijnych na świecie.
Multimedialna Historia Miasta / 12–15 sierpnia / godz. 22.00 / plac Litewski
Widowiskowe pokazy na wielofunkcyjnych fontannach opowiadające o kluczowych epizodach Lublina w obliczu 700-lecia miasta.
sobota, 12 sierpnia, godz. 22:00 – pokaz “Wydarzenia kulturalne”
niedziela, 13 sierpnia, godz, 22:00 – pokaz “Historia Placu Litewskiego na wesoło”
poniedziałek, 14 sierpnia, godz. 22:00 – pokaz “Wydarzenia kulturalne”
wtorek, 15 sierpnia, godz. 22:00 – pokaz “Sen o mieście”
“Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939” / 10–15 sierpnia / w godz. 10.00–18.00 / Muzeum Lubelskie na Zamku
Wystawa jubileuszowa przygotowana przez Muzeum Lubelskie na Zamku prezentująca 500 obrazów olejnych, rysunków i grafik prezentujących, m.in. najstarsze i najważniejsze panoramy miasta, w tym miedzioryt Abrahama Hogenberga (1618), obraz “Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.” Philipa Dombecka oraz motywy obrazujące ikonografię miasta.
Prezentacja oryginału aktu lokacji z 1317 roku / 15 sierpnia / godz. 15.00-19.00 / Muzeum Lubelskie na Zamku
Lublin na ekranie / 12–14 sierpnia / godz. 13.00 / Teatr Stary / Projekcje filmów o Lublinie
1. Lublin w dokumencie cz. I / 12 sierpnia, godz. 13.00
“Magiczne miasto” – film dokumentalny Nataszy Ziółkowskiej Kurczuk. Czas 55 min.
“Tajemnica śmierci wojewody” – film dokumentalny Hanny Etemadi. Czas 65 min.
“Na wolność to wszystko zamienisz” – film dokumentalny Leszka Wiśniewskiego. Czas 63 min.
2. Lublin w dokumencie cz. II / 13 sierpnia, godz. 13.00
Po projekcjach odbędzie się spotkanie z reżyserem Grzegorzem Linkowskim
“Przed sierpniem był lipiec” – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 25 min.
“Historia pewnego sumienia” – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 23 min.
“Hakerzy Solidarności” – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 52 min.
“Zwierze na papierze” – dokument Grzegorza Linkowskiego. Czas 40 min.
3. Lublin w fabule / 14 sierpnia, godz. 13.00
“Carte Blanche” – film obyczajowy Jacka Lusińskiego. Czas 105 min.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.
“Volta” – komedia kryminalna Juliusza Machulskiego. Czas 145 min.
Przewrotna komedia, łotrzykowska z historią w tle. W scenariuszu, którego akcja rozgrywa się głównie we współczesnym Lublinie widz znajdzie historyczne retrospekcje, zagadkę, oryginalną intrygę, zaskakujące zakończenie, zabawne dialogi i postacie z charakterem. Film powstał z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.
Bloki filmowe “Lublin w dokumencie cz. I” i “Lublin w fabule” zostały zrealizowane przy wsparciu Lubelskiego Funduszu Filmowego.