„Kiedy Turek napoi konia w Wiśle” 17.09-7.10.2016
Zamek Lubelski, 17 września – 7 października 2016
„Kiedy Turek napoi konia w Wiśle, wtedy odrodzi się Polska” to parafraza proroctwa Wernyhory nawiązująca do obecności armii tureckiej na froncie wschodnio-galicyjskim. Zgodnie z przepowiednią pojawienie się Turków nad Wisłą w latach 1916-1917 miało wiązać się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
O tym mało znanym epizodzie historycznym opowiada wystawa “Kiedy Turek napoi konia w Wiśle. Żołnierze osmańscy na froncie wschodnio-galicyjskim (1916-1917)”.
Ekspozycja prezentuje archiwalne zdjęcia i teksty w językach tureckim, polskim i angielskim. Całość uzupełnia pięć map, ukazujących szlak bojowy i walki prowadzone przez osmański XV Korpus w Galicji. Z trójjęzycznych tekstów dowiedzieć się można nie tylko zmaganiach toczonych na tych ziemiach przez tureckich żołnierzy, ale także o ich życiu codziennym na tyłach frontu, wizytach składanych im przez osmańskich książąt, o hospitalizacji rannych i cmentarzach wojennych (m.in. w Krakowie), czy wreszcie o kulisach powstania krakowskiej Turkologii.
W latach 2016-2017 wystawa pokazywana będzie w kilku miastach Polski, Europy Środkowej oraz w Turcji.