30 listopada 2022
Archiwum wydarzeń

Nowe obrazy w kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie powiększyły się o prace artystek należących do grona najważniejszych postaci sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku.

Artystki, których dzieła trafiły do zbiorów Muzeum należą do grona najważniejszych postaci sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku oraz międzywojnia, a także najwybitniejszych kobiet malarek.

Portret kobiety (Portret Blanche Mazier) z 1908 roku Olgi Boznańskiej jest dziełem wyróżniającym się na tle pozostałych prac. Ta znakomita kompozycja należy do najlepszych w dorobku jednej z najbardziej uznanych polskich malarek przełomu poprzednich stuleci.

Obok Boznańskiej drugą ważną artystką pierwszych dziesięcioleci XX wieku była Mela Muter. Jej twórczość należy do najciekawszych zjawisk w historii polskiego malarstwa tego czasu, związanych ze środowiskiem École de Paris. Dwa zakupione pejzaże: Snopki siana i Rodan, w pełni ukazują oryginalne cechy spuścizny pejzażowej Muter z lat 30. i 40. Kompozycje przedstawiają odmienne ujęcia położonej na południu Francji, w okolicach Awinionu, malowniczej doliny Rodanu, która przez wiele lat była dla niej źródłem wielu motywów, a w czasie II wojny światowej miejscem, w którym malarka szukała schronienia.

Z kręgiem paryskiej bohemy była związana również Alicja Halicka – uznana projektantka i scenografka, jako malarka pozostająca długo w cieniu męża, Louisa Marcoussis’a. Ujmujące wyrazem i formą Macierzyństwo stanowi przykład realizacji motywu rodzajowego, bezpośrednio nawiązującego do osobistych doświadczeń artystki. Opieka nad dzieckiem była impulsem do formalnych poszukiwań, w wyniku których powstała grupa powiązanych tematycznie prac. Intymny w charakterze, niewielkich rozmiarów obraz cechuje się idealnie wyważoną kompozycją, a także wysmakowaną kolorystyką. Stanowi znakomity przykład tego etapu twórczości Halickiej.

Zakupione prace Meli Muter i Alicji Halickiej są pierwszymi przykładami ich twórczości w kolekcji naszego Muzeum.

Nowe obrazy można oglądać na specjalnej wystawie zorganizowanej w siedzibie głównej muzeum w Galerii im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego. Pokaz nabytków jest okazją do zaprezentowania trzech interesujących postaci kobiet malarek. Autorki prac łączy zbliżony czas życia i twórczości, a także dwa istotne w ich biografiach miasta: Kraków, jako miejsce urodzenia, oraz Paryż – miejsce zamieszkania i działalności artystycznej.

Logotyp MKiDN

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp