Spotkanie z Michałem Bilewiczem wokół książki „Traumaland”
Czy faktycznie możemy mówić o międzypokoleniowym przekazie traumy? Czy nosimy lęki swoich rodziców, którzy doświadczyli wojen, wywózek, obozów, przesiedleń, łapanek bądź więziennych tortur? Jak wpisują się one w nasz kod DNA? Czym jest trauma drugiego pokolenia i wtórna traumatyzacja? I wreszcie jak nieprzepracowane, historyczne traumy wpływają na kondycję zarówno poszczególnych jednostek, jak i całych społeczeństw?
Temat ten szeroko opracował dr hab. Michał Bilewicz w swojej książce „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”, wydanej przez wydawnictwo MANDO. Rozmowę z autorem w kontekście trwającej w Muzeum wystawy „Xawery Wolski. Genetyka Pamięci” oraz historii związanej z funkcjonowaniem więzienia na Zamku Lubelskim poprowadzi Rafał Rutkowski w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 18.00.
W 2024 roku przypada 80. rocznica likwidacji więzienia hitlerowskiego oraz 70. rocznica likwidacji więzienia komunistycznego na Zamku Lubelskim. W tym kontekście w Muzeum Narodowym w Lublinie zorganizowana została wystawa “Xawery Wolski. Genetyka pamięci”, której tematem są przede wszystkim historia, pamięć i przeżycia egzystencjalne różnych pokoleń. Biografia samego artysty oraz jego historia rodzinna stanowią także punkt wyjścia do rozważań na temat traum przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Losy, które dotknęły bliskich Xawerego Wolskiego, głęboko zakorzeniły się w artyście oraz wywarły ogromny wpływ na jego twórczość. Świadczy o tym stale powracający motyw ziarna i łańcuchy, będące z jednej strony metaforą opresji, pętających kajdan, a z drugiej symbolicznym łańcuchem DNA.
Nieufni wobec państwa i wszelkich instytucji. Wiecznie narzekający i niezadowoleni. Pełni obaw i lęków. A jednocześnie gotowi do ogromnej mobilizacji w czasie kryzysu i pomagania innym, gdy są w potrzebie. Tacy są mieszkańcy Traumalandu. Autor zaprasza do zgłębienia społecznej psychologii Polaków. Pokazuje, że nie jesteśmy unikalni. Podobnie jak inne historycznie straumatyzowane narody przystosowaliśmy się do trudnych warunków, w których przyszło żyć naszym przodkom. Czy jednak jesteśmy skazani na ciągłe przypominanie trudnej historii? Czy istnieje droga wyjścia ze świata lęków i nadwrażliwości?
dr hab. Michał Bilewicz – psycholog społeczny i polityczny, pracownik Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Zajmuje się psychologicznymi mechanizmami pojednania, pamięci zbiorowej, traumy i uprzedzeń. Laureat Nagrody im. Nevitta Sanforda przyznanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Psychologii Politycznej (ISPP).
Rafał Rutkowski – poeta, księgarz, wykładowca akademicki. Prowadzi Wydawnictwo Dosłowne, a przede wszystkim autorską księgarnię „Dosłowną” w Centrum Kultury w Lublinie, gdzie regularnie organizuje spotkania autorskie zarówno z poetami, jak i prozaikami.
15 listopada (piątek), godz. 18.00 | sala kinowa
Bilety w cenie 10 zł/os. do nabycia od 4 listopada w kasie muzealnej oraz na stronie www.bilety.mnwl.pl
Bilet upoważnia także do zwiedzenia wystawy „Xawery Wolski. Genetyka Pamięci” w godz. 9.00-18.00
Wydarzenie towarzyszące wystawie “Xawery Wolski. Genetyka Pamięci”
Wydarzenie tłumaczone na PJM.
Sala wyposażona jest w pętlę indukcyjną.
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu.