12 grudnia 2024
Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku

Wystawa dawnych ozdób choinkowych z prywatnej kolekcji Pana Stanisława Moskala, kraśnickiego kolekcjonera.

G R U D Z I E Ń to czas strojenia i dekorowania domów. Niewątpliwie królową dekoracji niezmiennie pozostaje pięknie ubrana choinka, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt.

Pierwsze choinki w Polsce pojawiły się w XIX wieku i to głównie w miastach. Z czasem zwyczaj ubierania drzewka przyjął się w całym kraju. Zdobiono je własnoręcznymi papierowymi cackami: długie łańcuchy, ażurowe papierowe koszyczki na orzechy laskowe i bakalie, różnego rodzaju wisiorki, pajączki, pawie oczka: później także Mikołaje, baletnice i aniołki, z oleodrukowymi główkami, wyciętymi z gotowego kolorowego i błyszczącego szablonu.

Do oświetlenia drzewka używano świeczek choinkowych wykonanych z stearyny w metalowch uchwytach. Obecnie, wszystkie te tradycyjne choinkowe przysmaki i ręcznej roboty cacka zastąpiły – niemal całkowicie- ozdoby wykonane fabrycznie ze staniolu lub plastiku, błyszczące bombki z dmuchanego szkła i kolorowe, elektryczne lampki.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy dawnych ozdób choinkowych z prywatnej kolekcji Pana Stanisława Moskala, kraśnickiego kolekcjonera i sentymentalnej podróży do czasów dzieciństwa naszych mam i babć.

Wśród dekoracji znajdziecie również tradycyjne podłaźniczki, które były pierwowzorem dla obecnych choinek, światy z opłatka, słomiane ozdoby, oleodruki. Kultowe bombki z PRL-u, klipsy, pajacyki, muchomorki i wiele innych ozdób oglądać możecie w Muzeum 24. Pułku Ułanów do 31 stycznia 2025 roku.

Serdecznie zapraszamy!

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp