- Muzeum Narodowe w Lublinie wybiera recenzentów publikacji/artykułów w publikacjach ze względu na ich specjalizacje, dorobek naukowy i kompetencje. Bierze również pod uwagę ich niezależność, czyli niezwiązanie z ośrodkami badawczymi, z których pochodzą autorzy recenzowanych publikacji/artykułów w publikacjach.
- Muzeum Narodowe w Lublinie archiwizuje recenzje. Do dokumentów recenzenckich mają dostęp osoby związane z działalnością Muzeum Narodowego w Lublinie.
- Recenzje zlecane przez Muzeum Narodowe w Lublinie są przeprowadzane standardzie double blind, w myśl którego ani recenzent, ani autor/autorzy nie znają swoich danych.
- Recenzowane publikacje/artykuły w publikacjach mają charakter poufny. Recenzent nie może przekazywać prac ani informacji o recenzowanych pracach osobom niewiązanym z procesem wydawniczym.
- Recenzent przygotowuje opinię wydawniczą na udostępnionym mu formularzu recenzenckim.
- Po wpłynięciu kompletu recenzji Muzeum Narodowe w Lublinie podejmuje dalsze decyzje:
- jeśli obie recenzje są pozytywne – Muzeum Narodowe w Lublinie przekazuje recenzje autorowi/autorom wraz z aktualną wersją tekstu oraz formularzem porecenzyjnym i prosi o ustosunkowanie się do uwag i sugestii recenzentów, naniesienie poprawek w pliku z tekstem oraz odnotowanie zastosowania się, bądź nie, do uwag i sugestii recenzentów w formularzu porecenzyjnym. Po przysłaniu poprawionej wersji tekstu Muzeum Narodowe w Lublinie ocenia ją i kwalifikuje do dalszego procesu wydawniczego. W uzasadnionych wypadkach Muzeum Narodowe w Lublinie może zwrócić się do recenzentów o ponowną ocenę tekstu;
- jeśli jedna z recenzji jest pozytywna, a druga negatywna:
- w przypadku gdy recenzja pozytywna nie zawiera większych uwag, Muzeum Narodowe w Lublinie pozostawia sobie decyzję o kwalifikacji tekstu do dalszego procesu wydawniczego, następnie decyduje o przyjęciu tekstu lub powołuje dodatkowego recenzenta. W obu przypadkach Muzeum Narodowe w Lublinie przekazuje recenzje autorowi oraz informuje go o kwalifikacji tekstu do dalszego procesu wydawniczego lub nie;
- w przypadku gdy recenzja pozytywna zawiera znaczne uwagi, Muzeum Narodowe w Lublinie powołuje dodatkowego recenzenta i po wpłynięciu trzeciej recenzji podejmuje decyzję o kwalifikacji tekstu do dalszego procesu wydawniczego, lub nie, i przekazuje recenzje autorowi;
- jeśli obie recenzje są negatywne – Muzeum Narodowe w Lublinie przekazuje recenzje autorowi i informuje o niezakwalifikowaniu tekstu do dalszego procesu wydawniczego.
- Muzeum Narodowe stosuje zasady fair play, zgodnie z którymi rasa, płeć, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów nie wpływają na ocenę tekstów. Są one oceniane wyłącznie pod względem merytorycznym.
- Muzeum Narodowe dokłada wszelkich starań, aby zapobiegać plagiatom, nadużyciom i publikacjom fałszywych danych.
- Muzeum Narodowe podejmuje działania zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeciwdziałając zjawiskom ghostwritingu i guest authorshipu.
- Muzeum Narodowe ma prawo wycofać pracę z publikacji, jeśli stwierdzi – na różnym etapie procesu wydawniczego – że nosi znamiona plagiatu lub narusza zasady etyki wydawniczej.