Collection catalogue

Museum collections

Obwieszczenie o głównej licencji buhajów i knurów, mający się odbyć w kwietniu i maju 1942 r. Afisz drukowany na beżowym papierze. Podpisał starosta powiatowy Lenk. Tekst dwujęzyczny (po niemiecku i po polsku).
Ostroga żelazna w kształcie wideł z półkoliście wygiętymi ramionami zakaończonymi gwiazdkami; kolec również zakończony gwiazdką umocowaną przez włożenie jej w rozszczepiony kolec i przewleczono nitem
Zarządzenie o poborze na roboty do Niemiec. Afisz drukowany na żołtym papierze. Tekst dwujęzyczny (po niemiecku i po polsku). Zarządzenie wydane przez generalnego gubernatora H. Franka.
Mapa w języku niemieckim, tytuł w lewym górnym rogu. Legenda u dołu mapy, całość w czarnej, cienkiej ramce. Linią kropkowaną zaznaczono granice gmin. Poza granicami powiatu nazwy sąsiadujących powiatów: Puławy, Radzyń Podlaski, Chełm, Krasnystaw, Kraśnik. Mapa drukowana czarnym tuszem, zawiera nazwy najważniejszych miejscowości.
Skala 1:300000
Fotografia przedstawia dwóch mężczyzn siedzących przy stoliku w kawiarni, ubranych w mundury wojskowe. Z prawej strony Jerzy Pol z długimi wąsami i brodą. Obok niego kolega z ogoloną głową i krótko przystrzyżonymi wąsami. W tle widoczne wnętrze kawiarni ze stolikami nakrytymi białymi obrusami.
Kogut wykonany z żelaza techniką kucia. Stanowi zakończenie żelaznego krzyża zwieńczającego drewniany krzyż przydrożny. Posiada krzyżyki na głowie i w obu końcach podstawy.
AV. Korona królewska o niepołączonych liliach górnych i dolnych. Podstawa korony połączona z kabłąkami dolnych pól korony. W dolnych polach korony widoczne dwie lilie.
RV. Orzeł jagielloński głową w lewo z charakterystycznie łukowato wygiętymi skrzydłami.
Rozległy widok z ruinami zamku bychawskiego i otaczającymi go ruinami folwarku. Pałac po lewej, w głębi. Widoczne narożne alkierze, przed elewacją frontową pozostałości 4-kolumnowego portyku. Na pierwszym planie fragment uregulownego koryta rzeki, na niej łódź z pasażerami. Na prawo od osi biegnąca w głąb dróżka. Wokół niej zabudowania folwarczne - domy i budynki gospodarcze. Dookoła obfita roślinność - stylizowane, regularne korony drzew o różnych formach i scenki sztafażowe. Detale achitektoniczne oddane szczegółowo, roślinność ukazana przy pomocy drobnych plam o zmiennym natężeniu koloru. (por. S/G/167)
Scena rodzajowa w scenerii jesiennej przyrody. Na szerokiej alei, przed ogrodzeniem parku grupa zwierząt i pilnujących je dzieci. Po prawej stronie wóz zaprzężony w dwa konie, przy nim trzy osiodłane wierzchowce. Po lewej postacie wiejskich chłopców - przy ogrodzeniu dwaj starsi w krakowskich ubiorach - jeden oparty o słup, drugi siedzący na murku, grają w karty. Obok nich najmłodszy, kilkuletni trzyma na smyczy trzy psy myśliwskie. Na żerdziach płotu siedzą dwa
AV. Popiersie cesarza w wieńcu laurowym na głowie, w profilu w prawo. W otoku napis:
M ANTONINVS AVG - ARM PARTH MAX

RV. Stojąca Pax w lewo. W rękach trzyma gałązkę laurową i róg obfitości. W otoku napis:
TR P XX IM - P IIII COS III
Nast, Walenty Ludwik (1838-1887) (złotnik)
Statut biłgorajskiego cechu kuśnierskiego. Dokument rękopiśmienny w języku polskim datowany na 19 czerwca 1648 r. Statut wystawiony przez Zbigniewa Gorajskiego z Goraja, kasztelana chełmskiego, ustalający i zatwierdzający w 31 artykułach porządek rzemiosła kuśnierskiego. Podpis wystawcy i potwierdzenie przez Marcina Leopolda Szczukę. Na lewym marginesie wykonane później ciemniejszym atramentem skróty niektórych artykułów.
W centralnej części widok na Pomnik Unii Lubelskiej w owalnym obramowaniu z ornamentem i herbem Lublina. W górnej części aktorzy trupy Pawła Ratajewicza. Kalendarze na poszczególne miesiące swobodnie rozrzucone na tle fotografii architektury Lublina i Lubelszczyzny, m.in. Puław, karykatur i fotografii z przedstawień. W górnej części chorągiew z datą 1871 trzyma aktor i dyrektor teatru Stanisław Krzesiński (1810 - 1902). Przebrany jest do roli Kwika w
Krążek gliniany - płaski, zdobiony na lepiej zachowanej (staranniej wykonanej) powierzchni ornamentem odciśniętym prostokątnym stempelkiem: 4 podwójne i 1 pojedyńcze pasmo z poziomych słupków zbiegają się promieniście od krawędzi (mniej więcej równomiernie rozmieszczone na obwodzie) ku środkowi krążka. Zachowany odcinek krawędzi bocznej zdobią pionowe odciski stempelka. Surowiec - glina z drobnym i średnim tłuczniem kamiennym. Barwa powierzchni zdobionej - brunatna; powierzchnia bez ornamentu - ceglasta. Przełom brunatno-ceglasty. Sposób wykonania - lepienie, Powierzchnia zdobiona - zagładzona. Powierzchnia bez ornamentu nierówna, matowa. Bardzo słaby wypał. Stan zachowania - słaby. Zabiegi konserwatorskie - sklejanie.
Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp