Collection catalogue

Museum collections

Czepek mężatki na płóciennej podszewce z granatowej cienkiej wełenki w amarantowe róże i jasnozielone listki. Marszczony na środku przodu i tyłu. Przód ozdobionymi kremowymi i amarantowymi ząbkami, srebrną metaliczną wstążką oraz szeroką atłasową wstążką w kolorze fioletowym w granatowe i żółte kwiaty. Brzeg wykończony białą tiulową, drobno plisowaną kryzą. Przód wycięty w duży ząb w kształt płatka kwiatu.
Hussar helmet of the kapalin type
nieznany
Blankiet zobowiązania ucznia Prywatnego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum dla dorosłych oraz młodzieży opóźnionej wiekiem Dr Ireny Krzeczkowskiej w Lublinie. Druk jednostronny na pożółkłym papierze. Czcionka różnorodna w kolorze czarnym. Na blankiecie pozostawione miejsca do wypełnienia danych: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer kasy, opłaty czynszowe, data i podpis opiekunów prawnych. Na rewersie odręczne notatki.
Fotografia czarnobiała (widok z lotu ptaka) przedstawiająca Wzgórze Zamkowe i jego okolice. Ujęcie od strony Wzgórza Staromiejskiego. W centralnej części zabudowania więzienia na zamku, z zabytkową Kaplicą Trójcy Świętej oraz donżonem. Przed gmachem, po lewej, budynek administracji więziennej (rozebrany w 1953 r.). U podnóża zamku dzielnica żydowska z zabudową ulic: Krawieckiej (Dom Modlitwy), Zamkowej, Jatecznej (Wielka Synagoga / Synagoga Maharszala), Nadstawnej, Ruskiej (cerkiew prawosławna), Czwartek oraz Lubartowskiej. Wzdłuż prawej krawędzi na zaciemnionym tle skrzydła samolotu napis białymi literami naniesiony na fotografię. Zdjęcie podklejone na tekturę.
Na pierwszym planie łąka z krzewami. W centralnej części pas zieleni z dominującym, rozłożystym drzewem. W tle niebo pokryte chmurami. Obraz potraktowany szkicowo, utrzymany w chłodnej tonacji z bogatą gamą zieleni i błękitów.
Fotografia przedstawia grupę sześciu mężczyzn: czterech siedzących i dwóch stojących. Od lewej siedzą na ławce: Mieczysław Żyborski, Jerzy Pol, Michał Żyborski i Stanisław Żyborski. Za nimi stoją: Witold Żyborski i Wacław Żyborski. Wszyscy synowie Michała Żyborskiego oraz jego zięć Jerzy Pol mają na sobie wojskowe mundury. Michał Żyborski ubrany jest w ciemny garnitur i jasną koszulę z krawatem. Tło kompozycji stanowi rozległy ogród.
Aw. Z prawej, w nieforemnym osmioboku, portret Dabrówki wg Jana Matejki. Niżej, na tle giloszowej ornamentyki, oznaczenie nominału - 2. Z lewej u góry w ramce: BANK POLSKI; niżej w polu: DWA / ZŁOTE / WARSZAWA D. 26 LUTEGO 1936 R. / PREZES BANKU / NACZELNY / DYREKTOR – SKARBNIK
Podpisy, odpowiednio: Adam Koc, Leon Barański, Stanisław Orczykowski
U dołu w ramce: DWA ZŁOTE
W lewym górnym rogu monogram: BP; w dolnym na tle ornamentu giloszowego wartość: 2
Seria i numer: DS 6225279
Kosz okrągły na pełnej podstawie wyodrębnionej dwoma wałkami , ścianki koniczne, ażurowew postaci plecionki koszykowej, z dwoma zaokrąglonymi uchami umocowanymi pionowo do górnej krawędzi. Podstawę obiega złocony fryz złożony ze stylizowanych pionowych palmet połączonych z giętymi liniami i girlandami perełek. W miejscu jednej palmety malowana okrągła tarcza z herbem Szreniawa pod  mitrą książęcą. Ucha złocone, złotem podkreślone krawędzie.
Portret Hucuła. W ujęciu do wysokości pasa, 3/4 w lewo. Głowa zwrócona  ku górze, czoło niskie, głęboko osadzone niebieskie oczy, mały nos, nad górną wargą zarost. Włosy dłuższe, założone za ucho. Ubrany w białą, rozpiętą pod szyją koszulę i brązowy serdak (sierak) bez rękawów obszyty czarnym
RV. Popiersie Konstantyna II w profilu w prawo, w zbroi i plaudamentum. W otoku napis:
CONSTANTINVS IVN NOB C
Całość ujęta pojedynczym otokiem perełkowym.

RV. W wieńcu z liści laurowych napis:
VOT / V
W otoku napis:
DOMINO[R] NOSTROR CAESS
Na dole litery: TT
Całość ujmuje pojedynczy otok perełkowy.
Portretowany ujęty w całej postaci, 3/4 w lewo. Ukazany jako starszy, brodaty  Żyd o lekko przygarbionej sylwetce. Ubrany w szeroką szatę do kolan, na głowie jarmułka (?). W prawej dłoni trzyma skierowany ostrzem ku dołowi nóż, w lewej wagę.
Aw. W nieliniowym otoku rycerz w profilu w prawo z uniesioną przyłbicą, w zbroi. Postać w prawej ręce trzyma miecz, wsparty na ramieniu i skierowany do góry, a lewą ręką przytrzymuje tarczę z herbem miasta Kampen. Przedstawienie rozdziela datę: 16 – 62; umieszczoną na osi poziomej. Postać wychodzi poza otok i rozdziela legendę u góry i na dole:
MO.NO.ARG.CIVI – T – .CAMPENSIS. – .
Przy obrzeżu pojedynczy otok perełkowy.

Rw. W tondzie ujętym pojedynczym otokiem perełkowym ukoronowana tarcza z herbem Zjednoczonych Prowincji Niderlandów. Legenda otokowa spięta na górze znakiem menniczym:
CONCORDIA:RES:PARVAE:CRESCVNT
Przy obrzeżu pojedynczy otok perełkowy.
Baranowski, Zygmunt (1884-1966) (autor), Noryśkiewicz, Jan (1876-1961) (autor), Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha (Poznań; 1897- ) (wydawnictwo)
Fotografia Stefana Żeromskiego pod Łukiem Tytusa.
Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp