Wyszukiwarka

Wyświetl:

nieznany (autor), Lampka oliwna

Wysokość: 9 cm, Szerokość: , Głębokość: , Średnica: 5,1 cm





720/A/ML/2
Muzeum Narodowe w Lublinie (Zamek Lubelski), ul. Zamkowa 9, Lublin

Nota popularyzatorska

Lampy oliwne należą do najczęściej występujących w polskich muzeach eksponatów antycznych. Często stanowią część starych kolekcji i nie posiadają metryki. Jedna z czterech antycznych lamp znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie nie ma ustalonego pochodzenia. Prawdopodobnie zabytek ten znajduje się w muzealnych zbiorach od czasów przed II wojną światową, podobnie jak dziewięć zaginionych lamp zachowanych tylko w postaci kart muzealnych z adnotacją o pochodzeniu z „Bobolanum” (obecnie Szpital Wojskowy przy Alejach Racławickich w Lublinie).

Rzymska lampa granulowana należy do typu tzw. Warzenlampe. Jest wykonana z jasnej gliny pokrytej angobą. Zbiornik jest owalny z wydłużonym, zaokrąglonym palnikiem, dysk szeroki, lekko wgłębiony, otoczony reliefem, na dysku ślady imadła, wysoka stopka.

Lampka należy do nietypowych miniatur, które miały znaczenie kultowe lub były używane jako zabawki. Jest wzorowana na brązowych lampach italskich. Można ją datować na III wiek n.e. Pochodzi prawdopodobnie z warsztatu pannońskiego. Pannonia to prowincja rzymska położona między Sawą a Dunajem. Z tego obszaru pochodzą znalezione na terenie ziem polskich inne importy wykonane z gliny, miedzy innymi naczynia terra sigillata.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp