Wyszukiwarka

Wyświetl:

Manufaktura Majoliki w Nieborowie (Nieborów; 1881-1894) (wytwórnia), Szewczyk, Feliks (1863-1932) (malarz ceramiki), Kufel z pokrywką

Wysokość: 9 cm, Szerokość: 34 cm






S/CS/87/ML
Muzeum Narodowe w Lublinie (Zamek Lubelski), ul. Zamkowa 9, Lublin

Nota popularyzatorska

Powstały pod koniec XIX wieku w manufakturze nieborowskiej smukły, cylindryczny kufel z pokrywą ozdobiono motywami figuralnymi. Dynamiczna postać szlachcica w stroju kontuszowym to dominujący element dekoracji. Na dnie naczynia zachowały się dwie sygnatury. Pierwsza to monogram wiązany – MPR, umieszczony pod graficznie przedstawioną mitrą książęcą. Pozwala określić czas powstania zabytku na ostatnią ćwierć XIX wieku i nie pozostawia wątpliwości, że jest to wyrób z manufaktury nieborowskiej należącej do Michała Piotra Radziwiłła. Druga sygnatura – F. S. – to monogram Feliksa Szewczyka, dekoratora i malarza, który pracował w Nieborowie w latach 1883–1885. Szewczyk był także malarzem akwarelistą, odnotowanym wśród uczniów Klasy Rysunkowej Gersona, chętnie współpracujących z nieborowską wytwórnią majoliki. Jego kompozycje charakteryzują się dynamiką, czego przykładem jest dekoracja lubelskiego kufla.

Przy dolnej krawędzi naczynia możemy zobaczyć inskrypcję: BONUM VINUM LAETIFICAT COR (Dobre wino rozwesela serce). Przedstawienie szlachcica wychylającego kielich, zaakcentowane powyższą sentencją, kieruje uwagę ku barwnym czasom i obyczajom sarmackim. Tego typu motywy w ceramice nieborowskiej odpowiadały na postulaty współczesnych poszukujących rodzimości. Uważano za patriotyczny obowiązek tworzenie nowego języka form opartych na tradycji narodowej, zarówno w przypadku dzieł sztuki, jak i przedmiotów użytkowych.

Magdalena Norkowska

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp