Wyszukiwarka

Wyświetl:

nieznana (wytwórnia), Uczennice Gimnazjum H. Czarnieckiej w Lublinie

/
Wysokość: 8,5 cm, Szerokość: 5,7 cm







ML/H/F/19/1
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska), Pl. Łokietka 3, Lublin

Nota popularyzatorska

Fotografia została wykonana z okazji 35-lecia Gimnazjum im. H. Czarnieckiej w Lublinie. Jubileusz był obchodzony bardzo uroczyście. W 1937 roku grupa absolwentek utworzyła Koło byłych Wychowanek, które zwołało zjazd koleżeński i wydało jednodniówkę o historii szkoły od jej powstania w 1904 roku.

Była to pierwsza szkoła dla dziewcząt w Lublinie. Powstała jako wyraz troski o wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym. Był to czas, kiedy podtrzymywano wartości i pamięć o Polsce w dziedzinie edukacji, kultury i sztuki, realizując postulat pracy organicznej.

Helena Czarniecka traktowała nauczanie jako służbę ojczyźnie. Była osobą wymagającą i nieco surową, ale wszystkie jej wysiłki służyły dobru uczniów i wynikały z troski o nich. Dlatego wiele absolwentek odwiedzało szkołę wiele lat po jej ukończeniu. Tłumy uczestniczyły też w pogrzebie założycielki w 1934 roku.

W latach 30. XX wieku popularyzowano sztukę ludową, którą uważano za element ostoi polskości. Służyło to rozwijaniu postawy patriotycznej wśród młodzieży szkolnej oraz pogłębianiu wiedzy o tradycjach ludowych regionu. Za wizytówkę regionu lubelskiego uznano strój krzczonowski, w którym pozują dziewczęta na zdjęciu. Do popularyzacji tego stroju przyczynił się Janusz Świeży, etnograf i malarz, który przez wiele lat prowadził badania nad strojami ludowymi Lubelszczyzny. Zaprojektował stroje do popularnego widowiska Wesele lubelskie, opartego na obrzędach ludowych. Spektakl, w którym brali udział uczniowie niektórych lubelskich szkół, zdobył ogromne uznanie w Lublinie oraz w Krakowie, gdzie był wystawiany z okazji Dni Krakowa w 1937 roku.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp