Wyszukiwarka

Wyświetl:

nieznany (fotograf), nieznany (fotografik), Jagusia i Zbyś Pol



Wysokość: 13,5 cm, Szerokość: 9 cm








MPol/673/ML
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Literackie, filia - Muzeum Dworek Wincentego Pola, ul. Kalinowszczyzna 13, Lublin

Nota popularyzatorska

Muzeum Wincentego Pola przechowuje także archiwum rodzinne jego potomków. Znaczną część zasobów stanowią fotografie. Kiedy je przeglądamy, zwłaszcza patrzymy na zdjęcia dzieci, nasuwa się refleksja, że miały wówczas przed sobą jeszcze niemal całe życie, lecz nie znały czekających je kolei losu. My dziś, po latach, poznawszy je, opisujemy, podtrzymując o nich pamięć.

Na zdjęciu po lewej stronie siedzi Jadwiga Polówna (1911–2000) – prawnuczka Wincentego – poety-geografa. Urodziła się w Kołomyi, w domu swych dziadków, Karoliny i Michała Żyborskich. Naukę odbywała w Krakowie, już za czasów II Rzeczypospolitej. Zaraz po przeprowadzce rodziny do Lublina, w roku 1930, podjęła studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wtedy poznała też swego przyszłego męża, Czesława Chybowskiego. Ślub wzięli w 1938 roku, zamieszkali w Lublinie. Mieli czworo dzieci: Danutę (od której Muzeum otrzymało w darze tę fotografię), Andrzeja, Magdalenę Marię oraz Annę.

Z prawej strony zdjęcia widzimy młodszego brata Jadwigi, Zbigniewa Pola (1914–1994). Podobnie jak siostra urodził się w Kołomyi, lata szkolne spędził w Krakowie, ale maturę zdawał już w Lublinie. Odbywszy służbę wojskową, w 1938 roku, w stopniu podchorążego, został przeniesiony do rezerwy, a już rok później brał udział w obronie Lublina. Był dwukrotnie żonaty – z Hanną z Wąsowskich miał syna Krzysztofa, z Hanną ze Smutków – córkę Katarzynę.

Nieznane są personalia trzeciego z dzieci, siedzącego pośrodku. Nie wiemy również, kto i gdzie wykonał zdjęcie. Wiek sportretowanych sugeruje, że było to pod koniec drugiej dekady XX wieku.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp