Wyszukiwarka

Wyświetl:

Stengel & Co. (Drezno; 1898-1945) (wydawnictwo), Pocztówka - Adolf Hitler Platz

Wysokość: 14 cm, Szerokość: 9 cm






ML/H/320
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska), Pl. Łokietka 3, Lublin

Nota popularyzatorska

Plac Litewski w Lublinie to reprezentacyjna przestrzeń miasta. Jego nazwa nawiązuje do wydarzeń z 1569 roku, gdy zawarto unię polsko-litewską. Szlachta z Litwy przybyła na sejm walny do Lublina miała się wówczas zatrzymać poza murami miasta, na przedmieściu zwanym Krakowskim, w miejscu dzisiejszego placu Litewskiego. Po raz pierwszy określenia tego użyto jednak dopiero w początkach XIX wieku w najstarszym przewodniku miejskim autorstwa Seweryna Zenona Sierpińskiego. W tym czasie Lublin był stolicą jednej z guberni Królestwa Polskiego. Pół wieku później na placu Litewskim wystawiono pałac z przeznaczeniem na siedzibę Rządu Gubernialnego. Gmach w stylu postklasycystycznym zaprojektował Julian Ankiewicz. Budowlę usytuowano obok dawnego Pałacu Lubomirskich przekształconego na Pałac Gubernatora. Oba budynki, stojące w równej linii, zostały zwrócone frontami do ulicy Krakowskie Przedmieście.

Po I wojnie światowej Pałac Rządu Gubernialnego zmienił gospodarza. Mieściły się tu wówczas biura sztabu Dowództwa Okręgu II Korpusu Wojska Polskiego oraz agendy Urzędu Wojewódzkiego. Podczas okupacji hitlerowskiej, w ramach działań propagandowych, przekształcono nazwę plac Litewski na Adolf Hitler Platz. Gmach został zajęty przez niemieckie władze wojskowe. W 1940 roku ukazały się dwie serie pocztówek z widokami Lublina.

Pocztówki były drukowane w niemieckiej firmie wydawniczej „Stengel” w Dreźnie. Ich wydawcą był Karl. J. Ludwig z wydziału propagandy, który prowadził w Lublinie niemiecką księgarnię w lokalu przy ulicy Krakowskie Przedmieście 58. Po II wojnie światowej budynek Pałacu Rządu Gubernialnego przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. Na fasadzie pojawiła się sentencja: „Nauka w służbie ludu”. Na pewien czas zmienił się także adres na plac Stalina, by w późniejszych latach powrócić do pierwotnej nazwy.  

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp