Wyszukiwarka

Wyświetl:

Zakłady graficzne J. Pietrzykowskiego (Lublin; 1890-1949) (zakład graficzny), Lubelsko-Wołyńskie Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni (nakład), Afisz informacyjny - licytacja koni

/
Wysokość: 79 cm, Szerokość: 62,5 cm





ML/H/352
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska), Pl. Łokietka 3, Lublin

Nota popularyzatorska

Lubelsko-Wołyńskie Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni miało siedzibę w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu 68. Licytację urządziło na placu wyścigowym mieszczącym się na łąkach przy Bystrzycy, w okolicach ulic Krochmalnej i Ciepłej, na terenach zwanych Za cukrownią. Powstałe w 1925 roku lubelskie Towarzystwo starało się u wojewody lubelskiego o przyznanie tych terenów na budowę nowego toru wyścigowego. Od 1927 roku organizowano na nim wyścigi i licytacje koni. Licytacje były okazją do zakupu zwierząt, wymiany doświadczeń hodowców, zorientowania się w trendach, cenach.

Dawniej konie miały ogromne znaczenie gospodarcze. Wykorzystywano je jako siłę pociągową – do transportu, pracy na roli oraz na wyścigach. Żadne większe gospodarstwo nie mogło obyć się bez co najmniej jednego konia. Targi tych zwierząt odbywały się regularnie w różnych miastach i miejscowościach Lubelszczyzny. Najsłynniejsze były w Łęcznej. Aby uatrakcyjnić jarmarki, urządzano wyścigi konne. W 2. połowie XIX wieku powstało Łęczyńskie Towarzystwo Hodowli Koni. Postulowano, aby Towarzystwo i wyścigi przenieść do Lublina. Powodem był łatwiejszy dostęp miasta dla przyjezdnych. Lublin posiadał kolej oraz liczne hotele. Inny powód to dotacja, jaką przyznawał Główny Zarząd Stad Państwowych i Towarzystw Wyścigów Konnych za przeniesienie toru wyścigowego ze wsi do miasta. Właśnie dlatego zdecydowano się na przenosiny do Lublina, gdzie specjalnie wybudowano tor, a nazwę Towarzystwa w 1903 roku zmieniono z „Łęczyńskie” na „Lubelskie”.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp