Wyszukiwarka

Wyświetl:

Kino „Apollo” (Lublin; ul. Szpitalna/ul. Peowiaków) (nakład), Drukarnia „Praca” (Lublin; 1922-1939) (drukarnia), Afisz kinowy `Niebezpieczna miłość`

/
/
Wysokość: 25,5 cm, Szerokość: 95,5 cm




ML/H/380
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska), Pl. Łokietka 3, Lublin

Nota popularyzatorska

Latem 1939 roku na ekrany polskich kin trafił zrealizowany w 1937 roku francuski film Feu!, nad Wisłą rozpowszechniony pod tytułem Niebezpieczna miłość. Obraz wyreżyserował Jacques de Baroncelli. W Lublinie film wyświetlano w popularnym kinie Apollo mieszczącym się przy ulicy Peowiaków (dawnej Szpitalnej) pod numerem 6. Było to pierwsze w mieście kino udźwiękowione. Jak wiele innych zapewniało sobie reklamę w lokalnej prasie oraz poprzez afisze z aktualnym repertuarem, rozwieszane na słupach ogłoszeniowych lub przed wejściem do własnej siedziby.

Lubelską premierę Niebezpiecznej miłości reklamowały afisze kinowe wykonane w drukarni „Praca” przy ulicy Królewskiej 3, będącej od 1926 roku własnością Izraela Lipszyca. Na druku znalazło się zamieszczone poniżej polskie tłumaczenie tytułu filmu jako Ogień!

W rolach głównych tej cieszącej się powodzeniem produkcji filmowej wystąpili Victor Francen oraz Edwige Feuillère. Fabułę osnuto wokół przemytu broni na Morzu Śródziemnym. Szefem szajki trudniącej się tym procederem okazała się piękna Eliza Elno, w której nieszczęśliwie zakochał się (i to z wzajemnością) dowódca jednego z torpedowców, komandor André Frémiet podążający tropem przemytników.

Francuski dramat, pozytywnie recenzowany w prasie ogólnopolskiej, był jednym z ostatnich filmów wyświetlanych w Lublinie przed wybuchem II wojny światowej. Historia tragicznych kochanków powróciła do polskich kin dopiero w 1945 roku.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp