Wyszukiwarka

Wyświetl:

Drukarnia „Praca” (Lublin; 1922-1939) (drukarnia), Kino „Rialto” (Lublin; ul. Jezuicka) (nakład), Afisz kinowy `Dybuk`

/
Wysokość: 95 cm, Szerokość: 31 cm





ML/H/381
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska), Pl. Łokietka 3, Lublin

Nota popularyzatorska

Kino „Corso” mieściło się w Lublinie przy ulicy Radziwiłłowskiej 3. W 1911 roku w tym miejscu wybudowano wrotnisko, które rok później przekształcono na kinematograf „Oaza”. Po I wojnie światowej kino zostało rozbudowane, a liczba miejsc powiększona do tysiąca. Wnętrze budynku odznaczało się eleganckim wyposażeniem. Ściany były dekorowane malowidłami w stylu ludowym, które w latach 30. zastąpiono lustrami. W czasie II wojny światowej obiekt przejęli naziści, którzy wyświetlali w nim filmy propagandowe. W 1944 roku, podczas walk o Lublin kino zostało zniszczone.

W dwudziestoleciu międzywojennym było jednym z najpopularniejszych kinoteatrów w mieście. Wyświetlano w nim bogaty repertuar filmów polskich i zagranicznych z udziałem znanych aktorów. O bieżących projekcjach mieszkańcy Lublina mogli dowiedzieć się z afiszów kinowych, które informowały o tytule i dacie spektaklu.

Film Dybuk został nakręcony przez reżysera Michała Waszyńskiego w 1937 roku na podstawie dramatu Szymona Anskiego o tym samym tytule. Wzruszający melodramat, oparty na wątku miłosnym, zdobył dużą popularność.

Afisz informuje, że bilet można było nabyć od 25 groszy. Cenę uzależniano od miejsca na widowni. Kino posiadało trzy kategorie miejsc, najlepsze miały krzesła obite miękkim materiałem.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp