Wyszukiwarka

Wyświetl:

Gimnazjum im. Stanisława Staszica (Lublin) (nakład), Zakład Artystyczno-Fotograficzny „Zofia” (Lublin, około 1903-około 1925) (zakład fotograficzny), Barwicki, Władysław (1865-1933) (projekt tableau) (projektant), Tableau maturzystów Gimnazjum im. Stanisława Staszica z 1913 r.

/


Wysokość: 39,5 cm, Szerokość: 29,5 cm







ML/H/746
Muzeum Narodowe w Lublinie, oddział – Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska), Pl. Łokietka 3, Lublin

Nota popularyzatorska

W 1905 roku z inicjatywy Spółki Cywilnej Szkoły Średniej w Lublinie, zrzeszającej przedsiębiorców, ziemian i filantropów, powstało Prywatne Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Była to jedna z pierwszych w mieście szkół z wykładowym językiem polskim. Jej dyrektorem został Gracjan Chmielewski, były powstaniec styczniowy.
Początkowo szkoła mieściła się w budynku przy Bernardyńskiej 12. Pierwsi absolwenci ukończyli gimnazjum w 1907 roku. Tradycją stało się wykonywanie pamiątkowych tableau z wizerunkami maturzystów kolejnych roczników.

Zwyczajowo na dekoracyjnych planszach pojawiało się popiersie patrona szkoły, w centralnej części zaś fotografie dyrektora oraz przedstawicieli grona pedagogicznego, a wokół portrety wychowanków. Czasem dodawano także zdjęcia szkolnych woźnych.

W 1920 roku, kiedy Szkoła Staszica działała już jako państwowa, skomponowano kilka plansz z fotografiami maturzystów z poprzednich lat. Na tableau absolwentów z 1913 roku, zaprojektowanym przez lubelskiego malarza i dekoratora Władysława Barwickiego, pojawił się motyw drzewa, którego gałęzie zostały zwieńczone kilkudziesięcioma zdjęciami byłych staszicaków. Artysta zamieścił także elementy nawiązujące do oświaty – płonącą pochodnię, rozłożoną księgę, globus oraz pióro i kałamarz. U dołu tablicy w ozdobnych ramkach znalazły się fotografie z widokiem fasady siedziby gimnazjum i szkolnego dziedzińca przy ulicy Bernardyńskiej.

Niestety, na tableau zabrakło zazwyczaj umieszczanych podpisów z nazwiskami uczniów i nauczycieli, przez co po latach trudno odgadnąć, kto widnieje na fotografiach. Z informacji znajdującej się w jednym z narożników planszy wiadomo jedynie, że zdjęcia zostały wykonane w lubelskim zakładzie fotograficznym „Zofia”.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp