Wyszukiwarka

Wyświetl:

Wedgwood (Staffordshire; 1759- ) (wytwórnia), Koszyczek


Wysokość: 26 cm, Szerokość: 29,5 cm





S/CS/98/ML
Muzeum Narodowe w Lublinie (Zamek Lubelski), ul. Zamkowa 9, Lublin

Nota popularyzatorska

Porcelana Wedgwood, pochodząca z manufaktury mieszczącej się w hrabstwie Staffordshire, jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Fabryka założona została w 1759 roku przez Josiaha Wedgwooda, zasłynęła z wyrobów ceramicznych, których historia sięga niemal dwustu pięćdziesięciu lat, a produkowane przez nią przedmioty do dziś zachwycają i znajdują amatorów.

Wytwórnia Wedgwood znana była początkowo z delikatnego fajansu o kremowym odcieniu, który zyskał ogromną popularność wśród zamożnych klientów. W połowie XVIII wieku wśród wielkich angielskich rodów popularne stało się zakładanie dużych wiejskich majątków. Eleganckie rezydencje zachwycały nie tylko architekturą osadzoną w rozległych ogrodach, ale również urządzonymi z rozmachem i przepychem wnętrzami. Ponadto wyjazd z Londynu do wiejskich rezydencji pozwalał na organizację niezliczonych imprez towarzyskich. Właściciele majątków, zapraszając wielu znamienitych gości, rywalizowali na wielu polach – konkurowali między sobą nie tylko w kwestiach biznesowych, ale i sposobie wyposażenia domów, dekorując je najmodniejszymi przedmiotami wysokiej jakości, do których bezdyskusyjnie należała ceramika Wedgwooda.

Wyroby pochodzące z hrabstwa Staffordshire pojawiały się w rezydencjach w całej Anglii, zdobiąc nie tylko salony i biblioteki okazałymi wazami oraz popiersiami pisarzy, ale również towarzyszyły domownikom, umilając czas spędzany przy posiłkach lub popołudniowej herbatce. Przykładem może być tu wpisujący się w sielankowy charakter, wyprodukowany między 1800 a 1820 rokiem, płytki, owalny, lekko wgłębiony ceramiczny koszyczek o reliefowym wzorze plecionki koszykowej, wykończonej wokół brzegu wieńcem owalnych pętelek.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp