Kolekcjonerska pasja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego materializuje się w zbiorze dzieł obrazujących istotne zjawiska w polskiej grafice i sztuce światowej XX i XXI wieku. Ideą wystawy jest prezentacja kolekcji z perspektywy dialogu, jaki Mysłowski – artysta i zarazem współtwórca zbioru – prowadzi z dziełami wybranych autorów. Budując topografię odniesień definiujących artystyczną tożsamość, ekspozycja poszerza perspektywę widzenia jego twórczości przez pryzmat inspiracji i relacji historycznych. Włączając wybrane dzieła i zjawiska artystyczne w szereg narracji, akcentuje znaczenie wzajemnych zależności i międzyobrazowych znaczeń. „Wewnętrzny język” zbioru determinuje ewolucja aktywności artystycznej Mysłowskiego, związanej z poszukiwaniem własnego miejsca w świecie sztuki – począwszy od poetyckiej metafory, poprzez doświadczenie abstrakcji geometrycznej i symboliczny powrót do uniwersum figury ludzkiej.
Na kształt zbioru oddziałała m.in. idea wymiany dzieł, możliwa dzięki osobistym relacjom Kolekcjonerów popartym wymianą listów. Włączona do ekspozycji korespondencja, będąca źródłem refleksji nad sztuką, nakreśla te relacje i odnosi się do historii powstawania kolekcji.
Działaniem oddającym „korespondencyjny” charakter twórczości Mysłowskiego jest jego interwencja w obiekt J. Johnsa Target. Odpowiadając na prowokację Johnsa, który zachęca odbiorcę do udziału w tworzeniu, Mysłowski wchodzi z nim w dialog i definiuje ideę własnej sztuki językiem abstrakcji geometrycznej. Obiekt ten, będący swoistym manifestem artystycznym, ma charakter kluczowy dla zrozumienia idei ekspozycji włączającej w przestrzeń wzajemnych relacji dzieła klasyków sztuki XX wieku, m.in.: J. Beuysa, P. Cézanne’a, M. Chagalla, W. Kandinskiego, K. Malewicza, A. Modiglianiego, P. Mondriana, P. Picassa, A. Warhola, a także prace wybitnych artystów polskich, m.in.: J. Berdyszaka, Z. Dłubaka, M. Jaremy, R. Opałki, H. Stażewskiego, M. Wejmana, które zestawiono z obiektami autorstwa T. Mysłowskiego.
Kurator wystawy: Anna Hałata
Koordynator: Krystyna Rzędzian
Współpraca: Małgorzata Kozieł, Klara Sadkowska
Aranżacja: Michał Fronk
Czas trwania wystawy: 6 marca–31 grudnia 2021 roku