12-12-2017 - 31-01-2018
Archiwum wystaw

Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem 20.12.2017-31.01.2018

Wystawa na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

 

Wystawa Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako podsumowanie prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ekspozycja powstała we współpracy Biura Edukacji Narodowej z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. Głównym tematem wystawy jest Kwatera Ł, zwana potocznie Łączką. Na opowieść o historii tego miejsca składa się z jednej strony proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego, z drugiej – prace poszukiwawcze zespołu IPN. Wystawa dzieli się na dwie części, co jest podkreślone kolorystyką – w części poświęconej zbrodni i zacieraniu śladów dominuje czerń i biel, proces poszukiwań oddany jest poprzez fotografie barwne.

Lublin jest drugim po Warszawie miastem, w którym prezentowana jest wystawa. Prace poszukiwania szczątków ofiar systemy komunistycznego prowadzone są także w naszym mieście. Wybór miejsca gdzie pokazujemy wystawę nie jest przypadkowy. Zamek lubelski w latach 1944-1954 pełnił funkcję jednego z centralnych więzień karno-śledczych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a jego ofiary grzebano w bezimiennych miejscach na cmentarzu przy ul. Unickiej.

 

Zdjęcie ceglanego pomnika z tablicami, krzyżem i znakiem Polski Walczącej na cmentarzu. Napis: Kwatera Ł Panteon Narodowy pod cmentarnym murem. W lewym dolnym rogu logotyp IPN

 

autorzy: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Kamila Sachnowska
konsultacja: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk
recenzja: dr Maciej Korkuć
redakcja: Katarzyna Zonn-Pasternak
druk: Andrus
na wystawie wykorzystano zdjęcia: Joanny Borowskiej, Rafała Michlińskiego, Marty Brzozowskiej-Smolańskiej, Krzysztofa Szwagrzyka, Wojciecha Wojnicza, Piotra Życieńskiego oraz fotografie ze zbiorów: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum IPN, Centralnego Archiwum Wojskowego, Polony, Agencji FORUM, Archiwum Rodziny Mieszkowskich.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp