Lato w Mieście
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach akcji “Lato w Mieście”. W tym roku zajęcia odbywają się w siedzibie głównej, na Zamku oraz w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Szczegółowy program warsztatów oraz informacje na temat zapisów znajdują się poniżej.
Muzeum Narodowe w Lublinie (Zamek):
6 lipca, godz. 11.00-12.30, Kącik małego projektanta (6-12 lat)
Czy wiesz, że artysta, który uważany jest za prekursora stylu art déco zaprojektował swoją pierwszą suknię w wieku 5 lat? U nas i Ty będziesz mógł poczuć się jak kreator mody i stworzyć własną kreację! Naszą inspiracją będą projekty z lat 20. i 30. XX wieku oraz postać Tamary Łempickiej.
13 lipca, godz. 11.00-12.30, Abstrakcyjna mozaika (6-12 lat)
Okiem awangardowego artysty przyjrzymy się właściwościom wszechobecnej materii tworzącej otaczający nas świat. Wykorzystując przedmioty o różnej fakturze, grubości i materii, stworzymy niepowtarzalne mozaiki o niekonwencjonalnej formie i oryginalnej tematyce.
20 lipca, godz. 11.00-12.30, Skarby z gliny (6-12 lat)
Podczas spotkania odwiedzimy wystawę archeologiczną gdzie poznamy najstarsze zabytki ze zbiorów Muzeum. Szczególną uwagę zwrócimy na przedmioty wykonane z gliny i poznamy technologię ich wykonywania. Na warsztatach uczestnicy ulepią własne gliniane figurki lub niewielkie naczynia.
27 lipca, godz. 11.00-12.30, Kolorowe i tajemnicze – malujemy emblematy (6-12 lat)
Z wykorzystaniem zaprezentowanych na wystawie emblematów wspólnie stworzymy na pleksi kolorowe medaliony. Pomoże nam w tym szablon wraz z kawałkiem plastikowej szybki oraz farby, które nadadzą mu kolor.
3 sierpnia, godz. 11.00-12.30, Biżuteria ludowa (6-12 lat)
Korale w kolorze koralowym były przedmiotem pożądania niejednej panny na wydaniu. Podczas zajęć na ekspozycji etnograficznej poznamy różnorodność odświętnych strojów ludowych na Lubelszczyźnie i towarzyszącą im biżuterię- korale. Dowiemy się w jakich okolicznościach były noszone, gdzie się w nie zaopatrywano, jaka była ich wartość i co ma wspólnego krowa z koralami. Podczas warsztatów samodzielnie wykonamy ozdobne paciorki tworząc niepowtarzalny sznur korali dla siebie lub naszych bliskich.
Zapisy na zajęcia w Muzeum Narodowym w Lublinie prowadzone są telefonicznie od 10 czerwca pod numerem: (81) 537 96 15 oraz 693 677 602.
Nie przyjmujemy grup, tylko osoby indywidualne.
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
(Plac Litewski 3)
12 lipca i 9 sierpnia, godz. 11.00-12.30, Trójwymiarowe pozdrowienia z wakacji (6-12 lat)
Powrót do tradycji wysyłania pocztówek z wakacji! Pobyt w uzdrowiskach motywował niejednego kuracjusza, by podzielić się widokami, zielenią i zdrowym powietrzem z bliskimi. Na warsztatach nauczycie się wypisywać pocztówki z humorem, ale także własnoręcznie je ozdabiać w formie 3D.
19 lipca, godz. 11.00-12.30, Moda na zdrowie (6-12 lat)
Uzdrowiska to nie tylko medycyna i zdrowie, ale także moda i stylowe ubrania. Zaprojektujemy stroje kuracjuszy i kuracjuszek, bazując na wycinkach z gazet i innych materiałach. Każdy z Was będzie mógł się dowiedzieć, jak nosili się wczasowicze w uzdrowiskach.
26 lipca, godz. 11.00-12.30, Kolej na zdrowie (6-12 lat)
Częstsze wyjazdy do uzdrowisk umożliwił rozwój transportu. Szczególnie popularnym środkiem transportu była kolej. Na warsztatach przygotujemy własne modele pociągów, którymi kuracjusze docierali na zasłużony wypoczynek.
2 sierpnia, godz. 11.00-12.30, W zdrowym ciele, zdrowy duch (6-12 lat)
Jak wygląda dzień w uzdrowisku? O której godzinie rozlega się dzwonek na pobudkę, jakie ćwiczenia oferowała gimnastyka poranna w plenerze? A może śniadanie na tarasie? Zapraszamy na warsztaty połączone z aktywnością ruchową, podczas których w skróconej wersji przeżyjemy dzień w uzdrowisku, wcielając się w rolę kuracjusza!
Zapisy na zajęcia w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej przyjmowane są telefonicznie od 10 czerwca pod numerem: tel. 81 537 96 29.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublina w ramach akcji “Lato w Mieście”.