Lublin, Lublin, Lublin. Józef Czechowicz i rodzinne miasto
Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie zaprasza na wystawę “Lublin, Lublin, Lublin. Józef Czechowicz i rodzinne miasto”, zorganizowaną w osiemdziesiątą piątą rocznicę tragicznej śmierci poety.
Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3
wystawa czynna od 9 września w godzinach otwarcia Muzeum
„Lublin nad rzeką przysiadł” – tak pierwotnie brzmiała jedna z najbardziej znanych fraz poetyckich, jakie Józef Czechowicz poświęcił rodzinnemu miastu. Dopiero w kolejnych redakcjach poeta zmodyfikował jej brzmienie na „Lublin nad łąką przysiadł” i w takim właśnie kształcie weszła ona do historii literatury oraz poezji lubelskiej. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak prezentuje się rękopis pierwszego wariantu tego wiersza – zapraszamy na wystawę „Lublin, Lublin, Lublin. Józef Czechowicz i rodzinne miasto”.
Lublin był jednym z najważniejszych tematów w twórczości Józefa Czechowicza. Poeta opisywał rodzinne miasto w wierszach, tekstach eseistycznych, regionalistycznych oraz publicystycznych, a także fotografował lubelskie ulice oraz budynki. Ślady tej fascynacji widoczne są także na jego rysunkach, które przedstawiają miejsca, które w szczególny sposób przykuły jego uwagę. Wszystkie te utwory układają się w wielowymiarowy oraz wielomedialny dialog z miastem, który poeta prowadził przez całe życie. O relacji tej opowiada prezentowana w Muzeum Józefa Czechowicza wystawa, zorganizowana w osiemdziesiątą piątą rocznicę tragicznej śmierci poety. Związek z miastem zostanie przedstawiony poprzez listy, wiersze, rysunki oraz fotografie, pokazujące intymny, a jednocześnie emocjonalny charakter opowieści o Lublinie, którą Czechowicz snuł przez całe życie – od najwcześniejszych wspomnień z dzieciństwa aż po utwory literackie z końca lat trzydziestych.
Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty, dzięki którym zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, jakie były pierwsze wspomnienia poety związane z miastem oraz w jaki sposób zmieniało się ono w pisanych w ciągu dwóch dekad utworach, balansujących między sielankowymi wyobrażeniami a przeczuciem nadciągającej katastrofy. Ważnym aspektem ekspozycji jest również podkreślenie silnych więzi, jakie łączyły poetę ze środowiskiem lokalnym; wśród eksponatów znalazły się listy do lubelskich przyjaciół, z którymi Czechowicz utrzymywał stały i serdeczny kontakt po przeprowadzce do Warszawy. Zwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi list do Wacława Gralewskiego, któremu poeta przesłał pierwszą wersję wiersza „Lublin z dala”, jak również list do księdza Zalewskiego z rysunkiem wieży Trynitarskiej i napisem „Lublin, Lublin, Lublin”. Ważnym – i do dziś wstrząsającym – elementem wystawy będą także listy wysyłane do niego przez siostrę Katarzynę, kiedy ta jeszcze nie wiedziała o jego śmierci.