W cieniu piramid
spoglądamy ku gwiazdom,
zaczynając naszą wędrówkę…

Sakkara, to właśnie tam powstała budowla, której kształt do dziś dnia jest niezmiennie kojarzony z Egiptem – pierwsza piramida schodkowa świata, zaprojektowana i wykonana przez Imhotepa, legendarnego architekta i lekarza, jako grobowiec dla faraona Neczericheta (znanego jako Dżeser ‘Święty’). Kompleks grobowy, który robił wielkie wrażenie zarówno w czasach jego powstania, jak i dziś, stał się dla nas inspiracją do stworzenia wystawy zatytułowanej „Magia starożytnego Egiptu”.

W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona otworzymy ekspozycję poświęconą dawnemu Egiptowi. Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi ukaże ona najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Od początków tworzenia się państwowości egipskiej po czasy, gdy Egipt stał się prowincją rzymską.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 artefaktów, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu.

Magia starożytnego Egiptu,
Zamek Lubelski, 30 września 2022 – 5 marca 2023.

Patronat honorowy Prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kurator wystawy: Maciej Drewniak

Aranżacja: Karolina Fandrejewska

Partnerzy wystawy:
Tarasola Sp. z o.o.
Alter. Hotel&Spa

Patron medialny: Archeologia Żywa

Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy profesora Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Komunikat – zwiedzanie grupowe wystawy „Magia starożytnego Egiptu”

 

Z uwagi na duże zainteresowanie zwiedzaniem grupowym wystawy „Magia starożytnego Egiptu” informujemy, że rezerwacje wejść na ustalone godziny mają miejsce jedynie w przypadku oprowadzania przez edukatora muzealnego bądź przewodnika.

Nie prowadzimy obowiązkowej rezerwacji grup zwiedzających indywidualnie, ale rekomendujemy wcześniejszy kontakt z Działem Edukacji, aby poznać harmonogram zwiedzania z przewodnikami w danym dniu i wybrać godzinę o mniejszym natężeniu ruchu.

Zastrzegamy, że grupy odwiedzające wystawę bez usługi oprowadzania przy wzmożonym ruchu mogą zostać poproszone o zaczekanie do momentu, aż na ekspozycji zwolni się miejsce.

 

 

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp