MEːT / wystawa Włodzimierza Maciejczyka
Wystawa malarstwa i obiektów Włodzimierza Maciejczyka zaprasza widza do dialogu na temat podstawowych aspektów ludzkiej egzystencji: relacji, konfliktów i naszego miejsca w świecie.
otwarcie: 10 stycznia godz. 18:00
miejsce: Muzeum Czechowicza, ul. Złota 3
wystawa będzie czynna do 8 lutego 2025 r.
Motywem przewodnim jest gra ang. słów “Meet & Meat” – spotkanie i mięso. Artysta bada paradoksy ludzkiej natury, w których interakcje społeczne i potrzeba więzi są ściśle powiązane z przemocą, wyzyskiem i alienacją. Zestawienie tych dwóch słów staje się punktem wyjścia do głębokiej refleksji nad złożonymi relacjami między ludźmi, zwierzętami, naturą i sztuką. Maciejczyk eksploruje subtelne wątki łączące ludzi w społeczeństwie. Jego prace prowokują nas do refleksji nad naturą konfliktów, rolą relacji w budowaniu pokojowego współistnienia. Artysta odważnie stawia przed nami pytania dotyczące naszego okrutnego stosunku do zwierząt i przyrody. Kwestie wartości Sztuki we współczesnym świecie, która często staje się towarem.
Wizerunek mięsa zajmuje w twórczości Maciejczyka szczególne miejsce. W jego pracach mięso staje się symbolem, który można interpretować na różne sposoby: jako metafora ludzkiego ciała, jako dowód przemocy lub towar. Twórczość Maciejczyka to nie tylko przeżycie estetyczne, ale wyzwanie dla naszych przekonań i wartości. Wystawa zaprasza nas do wyjścia poza utarte schematy postrzegania piękna i komfortu i spojrzenia na świat z nowej perspektywy. To wezwanie do dialogu i próba znalezienia odpowiedzi na odwieczne pytania ludzkości.
Włodzimierz Maciejczyk (ur. 2001) – jest artystą intermedialnym, malarzem, rzeźbiarzem oraz performerem. Absolwent Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych UMCS. Obecnie jest doktorantem SDNHiS na macierzystej uczelni. Dyplom magisterski z wyróżnieniem obronił pod kierunkiem dr Anny Barańskiej. Wykonał aneks do dyplomu w Katedrze Intermediów u prof. Jana Gryki. W swoich pracach często łączy malarstwo z rzeźbą, tworząc instalacje interdysсyplinarne. Porusza wiele globalnych problemów, takich jak: komercjalizacja sztuki, problemy ekologiczne, konsekwencji wojny, los zwierząt, dyskryminacja ludzi. Włodzimierz Maciejczyk jest Laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień, krajowych i międzynarodowyc m.in: I nagroda II Biennale Sztuki VIA CARPATIA 2023. Nagroda Okolicznościowa “Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2024”. Był stypendystą kilku programów stypendialnych w tym Stypendium Ministra Nauki (2024), Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem kultury (2023), Stypendium Rektora dla najlepszych studentów (2021 – 2024). Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą: w Wielkiej Brytanii, na Słowacji, we Włoszech.