Wystawa przypomina sylwetkę i dorobek twórczy Anny Kamieńskiej – poetki, pisarki, tłumaczki, eseistki, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Zajmowała się tłumaczeniami ludowej twórczości słowiańskiej: rosyjskiej, bułgarskiej, słowackiej, chorwackiej i czeskiej. Jest również autorką przekładów z literatury pięknej: rosyjskiej, czeskiej, bułgarskiej, włoskiej; ponadto tłumaczyła z języka łacińskiego i hebrajskiego.
Ekspozycja pozwala prześledzić drogę artystyczną autorki Notatnika, wszystkie etapy rozwoju jej osobowości pisarskiej. Najwięcej miejsca poświęcono twórczości poetyckiej, zwracając uwagę na przemiany, jakie na przestrzeni lat zachodziły w tej poezji, a także na szczególny wymiar głosu poetyckiego Anny Kamieńskiej, który jest wyraźnie naznaczony jej osobistym doświadczeniem; autorka wielokrotnie wypowiadała opinie o wartości osobistego przeżycia jako źródle wszelkiej poezji. Mamy nadzieję, że projektowana wystawa nie tylko przybliży sylwetkę poetki, ale też ułatwi odczytanie jej twórczości, w której bardzo często pojawiają się wątki autobiograficzne.
W tytuł wystawy jest wpisana nasza nadzieja na powrót autorki o ustalonej już pozycji w historii literatury polskiej, ale obecnie nieco zapomnianej. Warto podkreślić, że powrót to kategoria niezwykle ważna zarówno w życiu, jak też w twórczości i świadomości poetki, która w 1981 roku w audycji radiowej Marii Brzezińskiej Powrót do źródeł stwierdziła: „Zastanawiam się niekiedy, czym jest poezja. Jest bardzo wiele definicji, ale wszystkie one wydają się albo zbyt ciasne, albo kompromitują się z czasem. I tak myślę teraz, że można by określić poezję jako sprawę powrotu. Poezja jest powracaniem do swojego źródła, do przeżyć pierwszych, do siebie samej czystej, nieskażonej, do trudnej prostoty i prawdy”.
Na ekspozycji zostały zaprezentowane fotografie, dokumenty, listy, rękopisy utworów, bruliony poetyckie, pamiątki rodzinne. Większość materiałów pochodzi z bogatej spuścizny literackiej Anny Kamieńskiej zdeponowanej w Muzeum Józefa Czechowicza. Ponadto na wystawie zamieszczono materiały ze zbiorów rodziny poetki, a także z Archiwum Julii Hartwig/Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, Archiwum Uniwersyteckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku.
Kurator: dr Anna Marcińczak