Głównym celem Muzeum jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie rękopisów, muzealiów, wydawnictw i materiałów naukowych związanych z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego.
Dzięki zapisom w akcie fundacyjnym i testamencie Oktawii Żeromskiej od początku zbiory nałęczowskiego Muzeum charakteryzowały się różnorodnością i bogactwem. Znajdują się tutaj: meble, bibeloty, przedmioty codziennego użytku, pamiątki osobiste, pierwsze wydania utworów pisarza i dzieła sztuki należące do Żeromskiego i jego rodziny.
Muzeum posiada również bogaty zbiór zdjęć, listów i dokumentów związanych z autorem Ludzi bezdomnych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja korespondencji (listów i pocztówek) Stefana, Oktawii oraz ich syna, Adama, a także materiały ikonograficzne, na które składają się między innymi: fotografie rodzinne, rysunki portretowe i pejzażowe wykonane przez Oktawię Żeromską, prace plastyczne autorstwa Adama Żeromskiego, projekty, szkice i rysunki Jana Koszczyc-Witkiewicza (męża Henryki Radkiewiczówny, pasierbicy Stefana Żeromskiego).
Ważną część zbiorów stanowią dokumenty dotyczące działalności Towarzystwa Oświatowego „Światło”, archiwalia związane z projektowaniem i tworzeniem nałęczowskiej ochronki (dziś Ochronka im. Adama Żeromskiego, siedziba Muzeum Bolesława Prusa), zdjęcia i dokumenty nawiązujące do historii Nałęczowa za czasów Żeromskiego, druki okolicznościowe, zbiór czasopism z epoki.