20 maja 2024
Archiwum wydarzeń

Noc Kultury w Muzeum Narodowym w Lublinie

Noc Kultury to eksplozja wydarzeń artystycznych w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie! Muzeum Narodowe w Lublinie co roku włącza się organizację wydarzenia!

Baner wydarzenia Noc Kultury 2024

 

Zamek Lubelski:
• 10.00-18.00: ekspozycje stałe, Kaplica Trójcy Świętej | wstęp bezpłatny
Bilety na wystawę “Mówi obraz” oraz donżon dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl

Program Nocy Kultury w Muzeum Narodowym w Lublinie:

• 18.00-22.00: ekspozycje stałe, donżon | wstęp bezpłatny

• 18.00-22.00 – oprowadzania z przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej | wejście przez dziedziniec Zamku Lubelskiego

• 18.00-20.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży | sala edukacyjna, I piętro


Wystawa sensoryczna “Mówi obraz”:
• 18.00, 19.30  – oprowadzanie kuratorskie,

„Mówi obraz” to przestrzeń twórczego eksperymentu, tworzona przez najmłodszych dla najmłodszych. Ekspozycja wprowadzi dzieci i młodzież w świat malarstwa, przybliży środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści oraz oswoi z koncepcjami muzeum i galerii sztuki. Wzbogacona o interaktywne instalacje inspirowane muzealnymi dziełami sztuki wystawa sprawi, że odbiorcy poznają i zrozumieją podręcznikowe i niejednokrotnie trudne do zdefiniowania pojęcia przekazywane w szkołach, takie jak: barwa i linia, technika i faktura, kompozycja oraz perspektywa.
Bilety dostępne na stronie www.bilety.mnwl.pl (od 31.05)


Wystawa “Tamara Łempicka – ponad granicami”:
• 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00  – oprowadzanie z przewodnikiem,

Zakupiona do zbiorów Muzeum kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze, ma ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości artystki ze względu na jej przekrojowy charakter, reprezentujący wszystkie okresy twórczości malarki – począwszy od lat 20., a skończywszy na latach 70. XX wieku.
Bilety dostępne na stronie www.bilety.mnwl.pl (od 31.05)


ODDZIAŁY MUZEUM NARODOWEGO W LUBLINIE

Muzeum Historii Miasta Lublina
– otwarte w godzinach 14.00-22.00

Miasto w ruinie
Fotograficzny obraz zbombardowanego 9 września 1939 roku Lublina zarejestrowany przez LUDWIKA HARTWIGA (1883-1975). Tego dnia doszło do kolejnego w tym miesiącu ataku niemieckich bombowców. Naloty, które miały sparaliżować ewakuację miejscowych i napływających do miasta władz cywilnych oraz wojskowych, uderzyły głównie w jego mieszkańców. Pociski zrzucono w okolice Śródmieścia i Starego Miasta. Zapanował chaos i panika. Wybuchły liczne pożary, których nie było można ugasić z powodu uszkodzonych wodociągów. Ulice i place zapełniły gruzy i wraki samochodów. Wśród ruin leżały ciała przypadkowych ofiar. Tragiczny stan miasta utrwalił w obiektywie znany fotografik i portrecista lubelski. Kopie odbitek, wykonanych przez samego Hartwiga, trafiły do albumu znajdującego się w Muzeum Historii Miasta Lublina. Prezentowany fragment tego unikalnego fotoreportażu to nie tylko dokonany bezpośrednio po nalotach zapis zniszczeń. Przede wszystkim jest to sugestywny obraz bezradności ludzi stojących na zgliszczach swych domów oraz mierzących się z grozą pierwszych dni wojny.
Wystawa powstała w ramach pierwszej edycji Wschodniego Festiwalu Fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Historii
Miasta Lublina, czerwiec-lipiec 2024
Zadanie współfinansowane przez Województwo Lubelskie

Miasto w odbudowie
Fotograficzna odsłona zmieniającego się przez kilka dekad Lublina. Autorem zdjęć z lat 50. oraz 70. XX wieku jest EDWARD HARTWIG (1909-2003). Relacja artysty stanowi niejako kontynuację fotoreportażu jego ojca Ludwika o zbombardowanym we wrześniu 1939 roku Lublinie. Widok przechodzących metamorfozę zabytków oraz nowoczesnych budynków ma podwójne znaczenie – z jednej strony to dokument rejestrujący prace architektów, konserwatorów i budowniczych, z drugiej zaś sentymentalny cykl wizerunków miasta nad Bystrzycą bliskiego mistrzowi obiektywu.
Wystawa powstała w ramach pierwszej edycji Wschodniego Festiwalu Fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie,
Muzeum Historii Miasta Lublina, czerwiec-lipiec 2024

Wystawom towarzyszyć będą pokazy filmu dokumentalnego o fotografach.


Muzeum Józefa Czechowicza
– otwarte w godzinach 14.00-22.00

Uśpiona prowincja
Wystawa „Uśpiona prowincja” zaprasza do refleksji nad sposobami, w jaki wyobrażamy sobie współcześnie prowincję oraz jakie atrybuty jesteśmy jej skłonni przypisywać. Obrazy Krystyny Głowniak, artystki, która ma na swoim koncie wiele wystaw międzynarodowych oraz krajowych, przenoszą nas w różne wymiary tej wyimaginowanej rzeczywistości, a jednocześnie przekonują jak wieloma znaczeniami, formami oraz barwami mieni się to, co kryje się pod wieloznacznym słowem „prowincja”.

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp