Organizacja wystawy czasowej “Kresy Europy ze zbiorów Lwowskiego Historycznego”
Zbiory Lwowskiego Muzeum Historycznego prezentowane na ekspozycji zapraszają do podróży w czasie i przestrzeni. Sięgając tysiące lat wstecz, pokazują dorobek różnych cywilizacji, z których wykształciły się współczesne społeczeństwa. Wśród eksponatów znajdują się zabytki prehistorycznych kultur oraz cywilizacji sumeryjskiej, egipskiej i rzymskiej. Zabytki z czasów średniowiecza w formie enkolpionów, zawieszek i amuletów pokazują wzajemne przenikanie różnych wierzeń na terenie dawnej Rusi. Kunsztownie zdobione uzbrojenie oraz portrety znanych postaci historycznych przenoszą nas w czasy nowożytności. Dopełnieniem prezentowanych zbiorów są ordery z różnych stron świata.
Pełnoskalowa rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 roku wraz nieobliczalnymi atakami rakietowymi wymierzonymi w ludność cywilną i ośrodki kultury powoduje poważne ryzyko zniszczenia cennych zabytków wspólnego dziedzictwa kulturowego. Prezentacja zbiorów lwowskiego muzeum w Lublinie nie tylko pełni funkcję popularnonaukową, ale stanowi także formę ochrony cennych eksponatów – chcemy, by nasza wystawa połączyła dorobek kultury i sztuki obu państw oraz integrowała obywateli Polski i Ukrainy w poczuciu korzyści płynących ze wspólnego, wielowiekowego sąsiedztwa i współpracy.
Kresy Europy. Ze skarbca Lwowskiego Muzeum Historycznego
Zamek Lubelski, 21 grudnia 2024 – 2 marca 2025
Organizatorzy wystawy: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Lwowskie Muzeum Historyczne
Kuratorzy: dr Marcin Gapski, Galina Skoropadowa, Jacek Jeremicz.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zadanie: Organizacja wystawy czasowej “Kresy Europy ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego”
Kwota finansowania: 350 000 zł