06-01-2025 - 01-04-2025
Muzeum Dworek Wincentego Pola

Wieczór autorski „Patrzę na swój czas”

22 lutego 2025 roku (w sobotę) o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy do Dworku Wincentego Pola (Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13) na wieczór autorski „Patrzę na swój czas. Poezja Anny Winner”. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Żurakowska.

ANNA WIŚNIEWSKA z domu Podgórska (używająca pseudonimu Winner = Zwycięzca) urodziła się w 1942 roku na Kresach, koło Lwowa. W roku 1945 jej rodzina osiadła w Lublinie, gdzie Anna wychowała się i odbyła edukację. Jest absolwentką etnografii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, którą studiowała w latach 1961–1966. Po studiach pracowała między innymi jako kierowniczka Miejskiego Domu Kultury, dyrektorka biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i dziennikarka. Po przeprowadzeniu się do Warszawy podjęła pracę w sekcji kultury Centralnego Zarządu Kółek Rolniczych. Była ponadto współredaktorką i prowadzącą cykl programów „Panorama Folkloru”, emitowanego przez Program 2 TVP. Współpracowała również z tygodnikiem Kół Gospodyń Wiejskich „Gospodyni”, prezentując artykuły o folklorze. Od 2 stycznia 1982 roku miała podjąć pracę w tej redakcji na pełnym etacie. Tymczasem w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wyruszyła promem na dwutygodniowy urlop do Szwecji. Gdy dopływała do Ystad, w Polsce wprowadzono stan wojenny. Zamieszkała w Sztokholmie. Przekwalifikowała się i ponad 20 lat pracowała jako ekonomistka. Ma podwójne obywatelstwo, polskie i szwedzkie. Od 2014 pomieszkuje również w Polsce.

Jako pisarka debiutowała w 2011 roku autobiograficzną książką „Czarno-białe życie” (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2011). Kolejne tytuły opublikowane zostały przez Oficynę Wydawniczą Aspra, także w Warszawie – były to powieści: „Piętno, ślad renifera” (2012), „Trudne Miłości” (2012), „Nici szczęścia – moje furosiki” (2013) i „Tamara” (2014). W tym samym roku, w Wydawnictwie Polihymnia w Lublinie ukazał się zbiór rozmów ze szwedzkimi taksówkarzami – „Nieprzewidziane skutki złamania nogi, czyli Stockholm’s Taxidrivers”. Następnie, znowu w warszawskiej Oficynie Wydawniczej Aspra wyszły: powieść „Wracam z niepamięci”(2015), zbiór opowiadań i reportaży „Jak ziarnka piasku”, tom 1 (2016) oraz tryptyk biograficzny, w skład którego weszły: „Patrzę na mój czas” (2017), „Miód mi w serce lejesz” (2018) oraz „Refleksje po powrocie, Lublina się nie zapomina” (2020). W tym samym roku w Wydawnictwie Polonica w Szwecji ukazał się tomik wierszy „W cieniu jarzębiny”, a w 2021 lubelskie Wydawnictwo Polihymnia opublikowało książkę „Na rasę”. W tym samym roku, ponownie w szwedzkim Wydawnictwie Polonica ukazał się kolejny, drugi tom „Jak ziarnka piasku”, a w 2022 tom trzeci. W roku 2023 Oficyna Wydawnicza Aspra wydała powieść „Cień za tobą”, a rok później książkę „Natalia zwana Nacią”. W przygotowaniu znajduje się kolejna. Kilka z wymienionych książek było czytanych w Polskim Radiu Lublin.

[zredagowano na podstawie biogramu przygotowanego przez prof. Ewę Teodorowicz-Hellman z Wydziału Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego]

MAŁGORZATA ŻURAKOWSKA ukończyła polonistykę na UMCS i dziennikarstwo na KUL, gdzie też obroniła rozprawę doktorską poświęconą literaturze staropolskiej w audycjach radiowych. Przez ponad 25 lat pracowała w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikowania Społecznego KUL, tworzyła Uniwersyteckie Centrum Medialne, którego przez 4 lata była dyrektorem. Jednocześnie od 1997 roku jest dziennikarzem Polskiego Radia Lublin, od 2003 kierownikiem Redakcji Publicystyki Kulturalnej, autorką ponad 100 słuchowisk oraz niezliczonych audycji o tematyce kulturalnej, religijnej i medycznej. Jest certyfikowanym dziennikarzem medycznym, członkiem stowarzyszenia “Dziennikarze dla Zdrowia”. Jej audycje medyczne wielokrotnie były nagradzane w konkursach „Dziennikarz medyczny Roku”, a słuchowiska na Międzynarodowym Festiwalu Mediów Katolickich i Multimediów „Niepokalanów” (w kategorii słuchowiska i audycje historyczne). Jako lektor czyta „Powieści na antenę” – uzbierało się ich już kilkadziesiąt.

Jest laureatką lubelskiego Angelusa (kategoria Kultura Medialna) oraz Akademickiego Lauru Dziennikarskiego (AKLAUD), nagrody przyznawanej osobom łączącym pracę w mediach z aktywnością akademicką.

W lubelskim Wydawnictwie Grasshopper, w 2009 roku wyszła jej książka „Muchy w zupie i inne dramaty”.

[Fotografie z archiwów prywatnych, autorzy nieznani]

Zdjęcie kolorowe kobieta z krótkimi, blond włosami
ANNA WIŚNIEWSKA
Siedząca kobieta z rozpuszonymi włosami
MAŁGORZATA ŻURAKOWSKA

Fundusze Europejskie - Logotyp
Rzeczpospolita Polska - Logotyp
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Logotyp
Unia Europejska - Logotyp